• Anasayfa
 • HABERLER
  • Sokakta mücadele, sandıkta HDP!

   Sokakta mücadele, sandıkta HDP!

   Bizler bugün en önemli işimizin, “HDP barajı geçer mi geçmez mi” diye zar atmak değil, HDP’nin barajı geçmesi için atılması gereken adımlara yoğunlaşmak olduğunu düşünüyoruz.

   Şimdi barajı aşma, başka bir Türkiye’nin kuruluşu için mücadele etme zamanıdır.

   Bilgi için: DSİP Seçim Kampanyası

 • DESTEKLEDİĞİMİZ YAYINLAR
 • DESTEKLEDİĞİMİZ KAMPANYALAR
 • KÜTÜPHANE
 • LİNKLER
 • VİDEOLAR

Prş02222018

Son güncellemePz, 21 Oca 2018

Back DESTEKLEDİĞİMİZ KAMPANYALAR KÜRESEL EYLEM GRUBU Nükleere de silahına da HAYIR!

KÜRESEL EYLEM GRUBU

Nükleere de silahına da HAYIR!

ABD savunma bakanı Leon Panetta, yeni ortaya çıkan bir rapora dayanarak İsrail’in önümüzdeki baharda İran’a saldıracağını iddia etti.

Washington Post gazetesi’nde yer alan haberde İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak'ın İran'a askeri müdahale olasılığı nedeniyle İsrail ve ABD'nin mayıs ayında planladığı füze tatbikatını ertelediği ve bu nedenle ABD'den özür dilediği belirtildi.

İsrail, yıllardır nükleer silahların ‘diğer’ ülkelerin eline geçmesinden tedirginlik duyan ve bu konuda cephe oluşturan muasır medeniyet seviyesindeki ülkelerin İran’a saldırırken yanında yer alması için uğraşırken; İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney uluslararası tüm baskılara rağmen İran'ın nükleer programından taviz vermeyeceklerini dile getirdi.

 

İlk nükleer silah denemesini 1979 yılında Güney Afrika’da yaptığı düşünülen -ancak bunu hiç bir zaman onaylamayan- İsrail, kendisinin değil ama İran’ın nükleer silah üretmesinin dünya için tehlike olduğunu düşündüğünden olsa gerek İran’a saldırmayı planlıyor.

Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü (SIPRI)’nın raporlarında değinilen silahlanmadaki artış dünya çapındaki nükleer silahlanmalarla taçlanıyor.

Rusya'nın 14 bin, ABD'nin 2 bin 700, Fransa'nın 300, Çin'in 180, İngiltere'ni 160, Pakistan'ın 60, Hindistan'ın 60, Kuzey Kore'nin 10 adet açıklanmış silahı varken İsrail'in açıklamamasına rağmen 80 adet nükleer silahı olduğu söyleniyor.

Türkiye’de halkın %65’i nükleer santrallerin kurulmasına karşıyken ‘nükleere evet silahına hayır’ diyerek komuoyunu rahatlatmak için çabalayan hükümetin nükleer ısrarı bu yarıştan hiç de geri kalmak istemediğini gösteriyor.

Eli Haligua, 6 Şubat 2012

TEMEL FİKİRLERİMİZ

ONLAR YÜZDE 1
BİZ YÜZDE 99'UZ

KÜTÜPHANE

DSİP Broşürü
BROŞÜRLER - KİTAPLAR

İLETİŞİM ADRESLERİ

DSİP ÖRGÜTLERİ -
ANTİKAPİTALİST ÖĞRENCİLER

FOTO GALERİ

KOŞ, ARKANDA ESKİ DÜNYA VAR

BİZİ TAKİP EDİN

DSİP'i Facebook'ta takip edin Facebook
DSİP'i Twitter'da takip edin Twitter
DSİP'i Youtube'da takip edin YouTube
feedburner Feedburner
DSİP'i RSS'den takip edin RSS