• Anasayfa
 • HABERLER
  • Sokakta mücadele, sandıkta HDP!

   Sokakta mücadele, sandıkta HDP!

   Bizler bugün en önemli işimizin, “HDP barajı geçer mi geçmez mi” diye zar atmak değil, HDP’nin barajı geçmesi için atılması gereken adımlara yoğunlaşmak olduğunu düşünüyoruz.

   Şimdi barajı aşma, başka bir Türkiye’nin kuruluşu için mücadele etme zamanıdır.

   Bilgi için: DSİP Seçim Kampanyası

 • DESTEKLEDİĞİMİZ YAYINLAR
 • DESTEKLEDİĞİMİZ KAMPANYALAR
 • KÜTÜPHANE
 • LİNKLER
 • VİDEOLAR

Cts02242018

Son güncellemeCts, 24 Şub 2018

ROBOSKİ: ÖZÜR DİLENSİN

Unutursak kalbimiz kurusun!

Uludere (Roboski) katliamının 150. gününde, Barış İnisiyatifleri, İstanbul'da bir eylem yaparak ölen 34 kişiyi andı, katliamın sorumlularının bulunmasını ve cezalandırılmasını talep etti. Genelkurmay'ı ve TSK'ya operasyon yetkisini veren AKP'yi hedefe koyan barış aktivistleri, siyahlar giyinerek "Unutursak kalbimiz kurusun" dediler. İzmir'de de Yeni Anayasa için Barış Girişimi katliamda hayatını kaybedenlerin anıldığı bir etkinlik gerçekleştirdi.

Galatasaray'da buluşan, DSİP üyelerinin de aralarında yer aldığı aktivistler, Roboski'de öldürülen 34 insanın resimlerini ve "Unutursak kalbimiz kurusun" yazılı dövizleri havaya kaldırdı, eylemin başında ölenlerin isimleri ve yaşları tek tek okundu.

İstiklal Caddesi boyunca ıslıklar, sloganlar ve zılgıtlar yürüyen göstericiler, "Roboski halkı yalnız değldir", "Biji biratiya gelan", "Öz-öz-özgürlük, Kürt halkına özgürlük", "İstifa, istifa, İdris Naim istifa!" diye bağırdılar. Yol boyunca defalarca "Unutursak kalbimiz kurusun" diye haykırıldı ve "Orada bir savaş var, ölen insanlar var, gel sen de haykır, savaşlara hayır" sözlerinden oluşan şarkı söylendi.

Taksim'de eylem boyunca etraftan geçen herkes protestonun ne olduğunu sordu ve canlı politik tartışmalar yaşandı. Birçok kişi Roboski katliamının sorumlularının bulunması konusunda Barış İnisiyatifleri'ne destek verdiğini söyledi.

Taksim Meydanı'na varıldığında ise bütün göstericiler yere yattı, hoparlörden bombardıman sesleri verildi. Barış İnisiyatifleri sözcüsü Şenol Karakaş, "Uludere'de olup bitenlerin milyarda birini bile hissedemeyiz ama 3 dakika yatarsak biraz olarak anlayabiliriz" dedi. Göstericiler yere yatıp gözlerini kapatarak üç dakika hareketsiz kaldılar. Ayağa kalkarken "Katil devlet hesap verecek" sloganları atıldı.

"Uludere kaza değil!"

Grup adına Kürtçe olarak Doğu-Güneydoğu Dernekleri (DGD) Platformu Başkanı Abdulhakim Daş ve Türkçe olarak sanatçı Zeynep Tanbay tarafından okunan basın açıklamasında, katliamın emrini verenlerin ve insanları öldürenlerin, halka bir açıklama yapmak yerine öldürülenleri suçladığına dikkat çekildi.

Başbakan'ın "TSK Ahmet mi, Mehmet mi, nasıl ayırt etsin?" sözlerine karşılık "Uludere'de katledilenlerin isimleri var!" denilen basın açıklaması, Roboski katliamının bir "kaza" olmadığı belirtildi.

Uludere katliamının sorumlularının cezalandırılmasını talep eden Basın İnisiyatifleri'nin açıklamasında, savaşın sona erdirilmesi, Kürtlerin haklarının tanınması ve barışın sağlanması da talep edildi.

İzmir'de Uludere'den 34 mektup

Roboski katliamının 150. gününde, İzmir'de 26 haftadır her cumartesi sokakta barış talep eden, içinde DSİP'in de yer aldığı Yeni Anayasa için Barış Girişimi, bu cumartesi de sokakta Uludere etkinliği yaptı.

Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi'nin iki yanında yan yana 34 adet mektup açıldı. Katledilen 34 kişinin ağzından yazılmış mektupları açan girişim, "Uludere'den mektup var" diyerek kısaltılmış mektupları zarflara koyup caddeden geçen kişilere dağıttı. Yoğun katılımla gerçekleştirilen eylem, sokaktan geçen herkesin ilgisini çekti.

"Uludere katliamının 150, günü, sorumlular nerede?" pankartı da açan girişim, 34 can için 34 dakika sessizce ellerindeki dev mektupları sergilediler.

TEMEL FİKİRLERİMİZ

ONLAR YÜZDE 1
BİZ YÜZDE 99'UZ

KÜTÜPHANE

DSİP Broşürü
BROŞÜRLER - KİTAPLAR

İLETİŞİM ADRESLERİ

DSİP ÖRGÜTLERİ -
ANTİKAPİTALİST ÖĞRENCİLER

FOTO GALERİ

KOŞ, ARKANDA ESKİ DÜNYA VAR

BİZİ TAKİP EDİN

DSİP'i Facebook'ta takip edin Facebook
DSİP'i Twitter'da takip edin Twitter
DSİP'i Youtube'da takip edin YouTube
feedburner Feedburner
DSİP'i RSS'den takip edin RSS