• Anasayfa
 • HABERLER
  • Sokakta mücadele, sandıkta HDP!

   Sokakta mücadele, sandıkta HDP!

   Bizler bugün en önemli işimizin, “HDP barajı geçer mi geçmez mi” diye zar atmak değil, HDP’nin barajı geçmesi için atılması gereken adımlara yoğunlaşmak olduğunu düşünüyoruz.

   Şimdi barajı aşma, başka bir Türkiye’nin kuruluşu için mücadele etme zamanıdır.

   Bilgi için: DSİP Seçim Kampanyası

 • DESTEKLEDİĞİMİZ YAYINLAR
 • DESTEKLEDİĞİMİZ KAMPANYALAR
 • KÜTÜPHANE
 • LİNKLER
 • VİDEOLAR

Prş02222018

Son güncellemePz, 21 Oca 2018

Back DESTEKLEDİĞİMİZ YAYINLAR MARKSİST.ORG Kürtajı yasaklayan yasa gelirse Meclis'in kapısında olacağız

MARKSİST.ORG

Kürtajı yasaklayan yasa gelirse Meclis'in kapısında olacağız

kurtajhaktir-uluderekatliam-9haziran

AKP hükümetinin kürtaj hakkına yönelik saldırılarına karşı protestolar İstanbul'da bugün de sürdü. Kürtaj Yasağına Hayır İnisiyatifi'nin çağrısıyla Galatasaray Meydanı'nda bir araya gelen aktivistler, İstiklal Caddesi boyunca "AKP elini bedenimden çek" diyerek yürüdüler.

Yürüyüş boyunca "Kürtaj haktır, Uludere katliam", "Sana ne Tayyip?", "Kürtaj yasağı kadınları öldürür", "Çeneni kapa, çeneni kapa, Melih Gökçek çeneni kapa" sloganları atan aktivistler, hükümetin çeşitli sözcülerinin konuyla ilgili yaptığı kadın düşmanı açıklamalara tepki gösterdiler.

Islıklar, alkışlar ve şarkılarla yürüyen Kürtaj Yasağına Hayır İnisiyatifi aktivistleri, Taksim'de çevredekilerin de yoğun desteğini aldı. Bekar Sokak önünde grup adına basın açıklamasını Özge Pehlivan yaptı.

Her fırsatta kadın erkek eşitliğine inanmadığını dile getiren, kadınlardan en az 3 çocuk doğurmalarını isteyen Başbakan'ın kürtaj karşıtı sözleriyle başlayan sürecin hükümet adına bir kampanyaya dönüştüğünün belirtildiği açıklamada, "Gebe kalmak ya da kalmamak, çocuk doğurmak ya da doğurmamak kadınların karar vereceği bir şeydir ve bu kararın tartışılır bir yanı yoktur. Her gün beş kadın öldürülüyor, "genel ahlak" gerekçesiyle kadına yönelik ayrımcılık körükleniyor, şimdi de kürtaj karşıtı söylemler aynı ne idüğü belirsiz "ahlakın" içinde önümüze sürülüyor. Yeni anayasa hazırlama iddiasında olanlar kadınların en temel hakkını gasp etme derdinde!" denildi.

Kürtaj hakkının pazarlığa açılmasının kadın cinayetlerini teşvik ettiğini söyleyen Pehlivan, "Devletin yapması gereken şey kürtajı yasaklamak değil, isteyen kadınların ücretsiz, güvenilir ve sağlıklı koşullarda kürtaj olması için olanaklar yaratmaktır" dedi.

Pehlivan son olarak, kürtajı yasaklayan yasa Meclis'e geldiği takdirde Kürtaj Yasağına Hayır İnisiyatifi olarak TBMM'nin kapısında olacaklarını söyleyerek "Sen kadınlarla uğraşmayı bırak Erdoğan, Roboski katliamının hesabını ver" şeklinde konuştu.

TEMEL FİKİRLERİMİZ

ONLAR YÜZDE 1
BİZ YÜZDE 99'UZ

KÜTÜPHANE

DSİP Broşürü
BROŞÜRLER - KİTAPLAR

İLETİŞİM ADRESLERİ

DSİP ÖRGÜTLERİ -
ANTİKAPİTALİST ÖĞRENCİLER

FOTO GALERİ

KOŞ, ARKANDA ESKİ DÜNYA VAR

BİZİ TAKİP EDİN

DSİP'i Facebook'ta takip edin Facebook
DSİP'i Twitter'da takip edin Twitter
DSİP'i Youtube'da takip edin YouTube
feedburner Feedburner
DSİP'i RSS'den takip edin RSS