• Anasayfa
 • HABERLER
  • Sokakta mücadele, sandıkta HDP!

   Sokakta mücadele, sandıkta HDP!

   Bizler bugün en önemli işimizin, “HDP barajı geçer mi geçmez mi” diye zar atmak değil, HDP’nin barajı geçmesi için atılması gereken adımlara yoğunlaşmak olduğunu düşünüyoruz.

   Şimdi barajı aşma, başka bir Türkiye’nin kuruluşu için mücadele etme zamanıdır.

   Bilgi için: DSİP Seçim Kampanyası

 • DESTEKLEDİĞİMİZ YAYINLAR
 • DESTEKLEDİĞİMİZ KAMPANYALAR
 • KÜTÜPHANE
 • LİNKLER
 • VİDEOLAR

Prş11232017

Son güncellemeCts, 28 Eki 2017

Back DESTEKLEDİĞİMİZ YAYINLAR MARKSİST.ORG 23 Mayıs’ın ardından: Grevlerle sefalet zammını artırabiliriz!

MARKSİST.ORG

23 Mayıs’ın ardından: Grevlerle sefalet zammını artırabiliriz!

kesk-grev-23mayis-1

Kamu çalışanlarının kimi alanlarda üç büyük sendika konfederasyonunun birden bir araya geldiği dünkü grev, son birkaç yıldır KESK'in tek başına sürdürmeye çalıştığı mücadeleleri bir hayli güçlendirdi. Memur-Sen tabanının da bir bölümünün iş bırakması çok etkili oldu. Tüm konfederasyonların ortak tutum alarak yapacağı yeni bir grev, hükümete %3.5+%4'lük zam dayatmasından geri adım attırabilir.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) son birkaç yıldır örgütlediği grevlerde bir hayli yalnız kalıyordu. 2.6 milyon kamu çalışanının yaklaşık %10'unun üye olduğu KESK'in gücü bir ölçüde etkili olsa da, hükümeti köşeye sıkıştırabilecek kadar ileri gidemiyordu.

Emekli memurlarla birlikte toplam 4.4 milyon kişiyi ilgilendiren zammın beklenenden çok düşük seviyede kalması, kamu emekçilerinin mücadelesinin seyrini değiştirdi. Toplu sözleşme görüşmelerini yürüten heyetin başındaki Memur-Sen dahi AKP'nin teklifine "şaka gibi" diyerek masadan kalktı. Bu konfederasyon greve katılıp katılmama kararını sendikalarına bıraktığını açıkladı, Memur-Sen'e bağlı öğretmenler sendikası greve katılma kararı aldı. Kamu-Sen de aynı gün iş bırakacağını duyurmuştu.

Kimi yerlerde sendikalar birleşti, kimi yerlerde ise ayrı ayrı eylemler yaptılar. Ancak 23 Mayıs'taki greve KESK dışındaki konfederasyonların tabanının da katılması, grevin etkisini bir hayli arttırdı. Demiryollarında ve eğitimde hayat durduruldu. 500 bin eğitim emekçisi, toplamda 700 bin memur son 10 yılın en büyük grevini gerçekleştirdi. Eylemlerdeki ortak vurgu "ekonomik büyümeden pay almak istiyoruz" idi.

Öyle ki, Milli Eğitim Bakanı, greve çıkan öğretmenlere ceza verilmeyeceğini söyledi. Bu, sürekli olarak "memurların grev yapma hakkı olmadığını" öne süren AKP cephesinden gelen belki de ilk tavizdi.

İş bırakan kamu çalışanları, hiç kuşkusuz, başta Avrupa olmak üzere birçok yerde tasarruf tedbirlerine karşı eylemlilik içinde olan işçilerin ruh hâlini paylaşıyorlardı. Zira, AKP hükümeti henüz –kesintiler yerine- zammın oranını tartışabiliyor olsa da, Türk egemen sınıfının sözcüleri bir süredir krizin bu kez teğet geçmeyebileceğine, bu yüzden hükümetin de Avrupa'dakilere benzer –yıkım anlamına gelen- önlemler alması gerektiğine işaret ediyorlardı.

Türkiye'nin dış ticaretinin önemli bir bölümünü oluşturan Euro Bölgesi'ndeki 17 ülkenin ekonomisinin bu yıl %0.1 daralacağı öngörülüyor. Bu, Türkiye ekonomisini de ciddi ölçüde etkileyecektir.

Öte yandan, Başbakan'ın tehditlerine atıfla "Yunanistan'a dönmek istiyoruz, orada herkes sokakta" dövizleriyle eyleme geçen işçilerin birleşik mücadelesi ise, kamu emekçilerine önerilen sefalet zammının iyileştirilmesini, artırılmasını sağlayabilir.

23 Mayıs bir başlangıç oldu. KESK'in dışındaki konfederasyonların da eyleme çekilmesinin, emek örgütlerinin birlikte mücadelesinin ne kadar önemli olduğunu ortaya koydu.

Bu uyarı AKP'yi tedirgin etti, ancak tek başına yeterli olmadı. Kamu çalışanlarının %3.5+%4'lük zamma direnmesi için bir kez daha greve gitmesi, farklı konfederasyonlarda örgütlenen emekçilerin birleşerek harekete geçmesi kritik öneme sahip. Birleşik mücadelenin devam etmesi için Türk-İş, Hak-İş ve DİSK'in de eklemlenmesiyle Emek Platformu yeniden kurulmalı.

TEMEL FİKİRLERİMİZ

ONLAR YÜZDE 1
BİZ YÜZDE 99'UZ

KÜTÜPHANE

DSİP Broşürü
BROŞÜRLER - KİTAPLAR

İLETİŞİM ADRESLERİ

DSİP ÖRGÜTLERİ -
ANTİKAPİTALİST ÖĞRENCİLER

FOTO GALERİ

KOŞ, ARKANDA ESKİ DÜNYA VAR

BİZİ TAKİP EDİN

DSİP'i Facebook'ta takip edin Facebook
DSİP'i Twitter'da takip edin Twitter
DSİP'i Youtube'da takip edin YouTube
feedburner Feedburner
DSİP'i RSS'den takip edin RSS