• Anasayfa
 • HABERLER
  • Sokakta mücadele, sandıkta HDP!

   Sokakta mücadele, sandıkta HDP!

   Bizler bugün en önemli işimizin, “HDP barajı geçer mi geçmez mi” diye zar atmak değil, HDP’nin barajı geçmesi için atılması gereken adımlara yoğunlaşmak olduğunu düşünüyoruz.

   Şimdi barajı aşma, başka bir Türkiye’nin kuruluşu için mücadele etme zamanıdır.

   Bilgi için: DSİP Seçim Kampanyası

 • DESTEKLEDİĞİMİZ YAYINLAR
 • DESTEKLEDİĞİMİZ KAMPANYALAR
 • KÜTÜPHANE
 • LİNKLER
 • VİDEOLAR

Prş02222018

Son güncellemePz, 21 Oca 2018

Back DESTEKLEDİĞİMİZ YAYINLAR SOSYALİST İŞÇİ Saatte 300 çocuk yetersiz beslenmeden ölüyor

SOSYALİST İŞÇİ

Saatte 300 çocuk yetersiz beslenmeden ölüyor

Çocukları Kurtarın Kampanyası'nın (Save the Children) raporuna göre dünyada her yıl 2.6 milyon çocuk göz göre göre ölüme terk ediliyor. Çözüm yönünde ciddi adımlar atılmazsa gelecek 15 yılda 450 milyon çocuğun ölmesi kaçınılmaz.

Yeteriz ve düzensiz beslenme mağduru çocuklar çoğunlukla Afrika'da ve Asya'da (Hindistan, Çin ve Kuzey Kore) yaşıyorlar.

En tehlikeli bölge ise Sahel. Bölgede yer alan Burkina Faso, Çad, Moritanya, Mali ve Nijer'de durum gittikçe kötüleşiyor. Mali'de çocuk nüfusunun %15'i ciddi bir yetersiz beslenme tehdidi altında yaşıyor.

 

Annelere ilk 6 ayda çocuklarını emzirmeye devam etmesi yönünde eğitimler de veren Yeşil Afrika Kampanyası'nın sözcüsü Caroline Bah, sorunun aynı zamanda bir eğitim sorunu olduğunu söylüyor.

İklim değişikliği ve kuraklık döngüsünün yarattığı kıtlık ve gıda krizleri, yeterli beslenme imkanını azaltıyor. Sahel bölgesine gıda ihtiyacının %18'ini oluşturan 60 bin ton tahıl tohumu gerekiyor. Yeşil Afrika Kampanyası, bölgede tarımın kendi kendine yeterli hale gelmesi için çalışmalar yapıyor.

12 milyon insan Sahel bölgesinde açlık tehdidi altında yaşıyor ve 725 milyon dolarlık bir yardım paketine ihtiyaç var. BM Gıda ve Tarım Teşkilatı'ndan Jose Graziano da Silva, zamanın daraldığına dikkat çekerek "Kuraklık yaklaşıyor ve harekete geçmek için iki-üç ayımız kaldı, daha fazla değil." dedi.

Sahel'de, kötü geçen hasat mevsimi ve desteğin yetersizliği daha da büyük bir gıda krizinin yaklaşmakta olduğunun işareti.

TEMEL FİKİRLERİMİZ

ONLAR YÜZDE 1
BİZ YÜZDE 99'UZ

KÜTÜPHANE

DSİP Broşürü
BROŞÜRLER - KİTAPLAR

İLETİŞİM ADRESLERİ

DSİP ÖRGÜTLERİ -
ANTİKAPİTALİST ÖĞRENCİLER

FOTO GALERİ

KOŞ, ARKANDA ESKİ DÜNYA VAR

BİZİ TAKİP EDİN

DSİP'i Facebook'ta takip edin Facebook
DSİP'i Twitter'da takip edin Twitter
DSİP'i Youtube'da takip edin YouTube
feedburner Feedburner
DSİP'i RSS'den takip edin RSS