• Anasayfa
 • HABERLER
  • Sokakta mücadele, sandıkta HDP!

   Sokakta mücadele, sandıkta HDP!

   Bizler bugün en önemli işimizin, “HDP barajı geçer mi geçmez mi” diye zar atmak değil, HDP’nin barajı geçmesi için atılması gereken adımlara yoğunlaşmak olduğunu düşünüyoruz.

   Şimdi barajı aşma, başka bir Türkiye’nin kuruluşu için mücadele etme zamanıdır.

   Bilgi için: DSİP Seçim Kampanyası

 • DESTEKLEDİĞİMİZ YAYINLAR
 • DESTEKLEDİĞİMİZ KAMPANYALAR
 • KÜTÜPHANE
 • LİNKLER
 • VİDEOLAR

Pz01212018

Son güncellemePz, 21 Oca 2018

Back HABERLER HABERLER DSİP BASIN AÇIKLAMALARI 6-7 Eylül, bir daha asla!

DSİP BASIN AÇIKLAMALARI

6-7 Eylül, bir daha asla!

Bundan 62 yıl önce, 6-7 Eylül 1955 tarihinde, devlet görevlisi olduğu bilinen kişiler tarafından Atatürk'ün Selanik'te bulunan evine bombalı bir saldırı düzenlendi. Ardından İstanbul'da önceden hazırlandığı bilinen gazeteler nefret yayınları yapmaya, önceden örgütlendiği bilinen, ellerinde sopalar, baltalar, kazmalar bulunan kalabalıklar İstanbul, İzmir ve başka şehirlerde, başta Rumlar olmak üzere Müslüman olmayan vatandaşlara yönelik örgütlü saldırılarda bulunmaya başladılar.

Pogrom esnasında 15 kişi öldürüldü, 300 kişi yaralandı, çok sayıda kadın tecavüze uğradı, 5.214 ev, 1.004 iş yeri, 73 kilise, 1 sinagog, 2 manastır, 26 okul tahrip edildi. Tahrip edilen mekânların yüzde 59’u Rumlara, yüzde 17’si Ermenilere, yüzde 12’si Yahudilere aitti. Pogromun ertesi günü, dönemin önde gelen solcuları ve muhalifleri, kışkırtıcılık yaptıkları gerekçesiyle gözaltına alındı. Beyoğlu'nda incelemelerde bulunan dönemin Cumhurbaşkanı Celal Bayar, yanındaki İçişleri Bakanı Namık Gedik'e herkesin duyabileceği bir şekilde "Galiba dozu kaçırdık!" dedi.

Selanik'teki Atatürk evine bomba atan devlet görevlileri, terfi ettirilerek vali vs. yapıldılar.

6-7 Eylül Pogromu'ndan sonra binlerce Rum, Ermeni ve Yahudi İstanbul'u terk etti. Bu toprakların en eski sakinlerinden olan Rumların nüfusu, birkaç bin ile ifade edilecek rakamlara düştü. Böylece İttihat ve Terakki döneminde başlatılan ve tek millet, tek devlet, tek bayrak sloganıyla ifade edilen etnik homojenleştirme politikalarının bir aşaması daha geride bırakılmış oldu.

Çokluğun olduğu bir yerde tekçi politikalar, kan ve gözyaşından başka bir şey getirmemektedir. 1955 yılından bu yana on binlerce yurttaşımız tekçi politikalar nedeniyle canından olmuş, defalarca yaşanan darbeler ve darbe girişimleri, ezilenlerin yaşamını daha da zorlaştırmıştır.

Geçmişte işlenen suçlarla hesaplaşmadığımız takdirde, bunların kendilerini tekrar edeceği açıktır. 6-7 Eylül pogromu kurbanlarından özür dilenmeli, maddi ve manevi zararları tazmin edilmelidir. Sünni/Müslüman/Türk olmayan yurttaşlar üzerindeki baskılar sona ermeli, çoğulcu, demokratik ve barışçıl hayatın önü açılmalıdır.

Devrimci Sosyalist İşçi Partisi
06.09.2017

TEMEL FİKİRLERİMİZ

ONLAR YÜZDE 1
BİZ YÜZDE 99'UZ

KÜTÜPHANE

DSİP Broşürü
BROŞÜRLER - KİTAPLAR

İLETİŞİM ADRESLERİ

DSİP ÖRGÜTLERİ -
ANTİKAPİTALİST ÖĞRENCİLER

FOTO GALERİ

KOŞ, ARKANDA ESKİ DÜNYA VAR

BİZİ TAKİP EDİN

DSİP'i Facebook'ta takip edin Facebook
DSİP'i Twitter'da takip edin Twitter
DSİP'i Youtube'da takip edin YouTube
feedburner Feedburner
DSİP'i RSS'den takip edin RSS