• Anasayfa
 • HABERLER
  • Sokakta mücadele, sandıkta HDP!

   Sokakta mücadele, sandıkta HDP!

   Bizler bugün en önemli işimizin, “HDP barajı geçer mi geçmez mi” diye zar atmak değil, HDP’nin barajı geçmesi için atılması gereken adımlara yoğunlaşmak olduğunu düşünüyoruz.

   Şimdi barajı aşma, başka bir Türkiye’nin kuruluşu için mücadele etme zamanıdır.

   Bilgi için: DSİP Seçim Kampanyası

 • DESTEKLEDİĞİMİZ YAYINLAR
 • DESTEKLEDİĞİMİZ KAMPANYALAR
 • KÜTÜPHANE
 • LİNKLER
 • VİDEOLAR

Prş02222018

Son güncellemePz, 21 Oca 2018

Back KÜTÜPHANE BROŞÜRLER Michael Kidron: Sürekli Silahlanma Ekonomisi

KÜTÜPHANE

Michael Kidron: Sürekli Silahlanma Ekonomisi

Sürekli Silahlanma Ekonomisi

Michael Kidron

Çeviri: Tufan Takak

Yayına Hazırlayan Betül Genç

Sayfa Tasarımı ve Kapak Gül Dönmez

Broşürü bu bağlantıdan PDF formatında okuyabilirsiniz.


Giriş (1989)

Yeniden basımını okuduğunuz bu makalenin arka planı batı kapitalizminin 1950’li ve 1960’lı yıllarda yaşadığı uzun ekonomik büyüme dönemidir. İlk defa International Socialism Journal’ın Bahar 1967 sayısında yayımlandığında, kapitalizm görünürde kendisini istikrara kavuşturmuş ve büyüme-çöküntü döngüsünü kırarak Batı Avrupa ve Kuzey Amerika işçilerinin hayat standardında düzenli bir artış sağlamıştı.

 

Marksistler için zor bir durumdu. Ya kapitalizmin sorunlarını çözdüğü ve artık sosyalizme reformlar yoluyla tedricen varılabileceği fikrini öne sürenlerin sistem içi çözümlerine teslim olacaklardı ya da Batı’da apaçık bir istikrar ve refah sağlanmışken bunu inkar edip kapitalizmin büyük bir çöküşün eşiğinde olduğunu savunacaklardı. Hem bu ikilemden kaçınılacak ve hem de Marx’ın kapitalizmin çelişkilerine dair analizi geçerliliğini koruyacaksa, uzun büyüme ve istikrar dönemini izah etmek gerekiyordu.

Michael Kidron’ın geliştirdiği açıklama Sürekli Silahlanma Ekonomisi teorisidir. Teorinin iki özelliği vardı. İlk olarak teori kapitalizmin kendisini istikrara kavuşturduğu gerçeğini kabul ediyor ve bunun nasıl olduğunu açıklamaya çalışıyordu. Bulduğu cevap şöyleydi: İşçilerden elde edilen artı değerin büyük bir kısmının silahlanma harcamasına aktarılması, Marx’ın kapitalizmin krizlerinin kökeninde bulduğu temel sorunu hafifletiyor, yani sistemin aşırı sermaye birikimine yol açarak kar oranlarını azaltma eğilimini telafi ediyordu.1 İkinci olarak teori, sürekli silahlanma ekonomisinin sağladığı istikrarın geçici olduğunu öne sürüyordu. Michael Kidron 1961’de şöyle yazdı: “Gelecekte onarılması imkansız bir istikrarsızlık ve en iyi ihtimalle bir dünya sistemi olarak kapitalizmin ya da daha kötü ihtimalle bütün medeniyetin kalıcı varlığının sorgulanmasına neden olacak şiddette krizler kaçınılmazdır.”2

1970’lerin başında büyüme-çöküntü döngülerinin dünya ölçeğinde yeniden ortaya çıktığına şahit olduk.

Teorinin oldukça güçlü çıkarımları vardı. Silahlanmaya dayalı ekonomik büyümenin sonsuza kadar devam etmeyeceğini ve büyüme -çöküntü döngüsünün geri döneceğini öngörmüştü. Ayrıca uzun ekonomik büyüme döneminin izahı ile Tony Cliff’in Rusya’da Devlet Kapitalizmi teorisini tutarlı bir bütün haline getirdi. Devlet Kapitalizmi teorisi, Sovyetler Birliği ve diğer Doğu Bloğu ülkelerindeki sömürü ve sermaye birikimini belirleyen temel dinamiğin Batı ile askeri rekabet olduğunu göstermişti. Kidron aynı temel dinamiğin Batı’da yaşanan uzun ekonomik büyüme dönemini de belirlediğini gösteriyordu. Bu iki teori birlikte, doğu ve batısıyla dünya sistemindeki gelişmeleri açıklayarak Uluslararası Sosyalistlere güçlü analitik araçlar sundu. Bu araçlar hem İngiltere’de SWP’nin hem de dünyadaki diğer kardeş örgütlerin inşasında kullanıldı.

TEMEL FİKİRLERİMİZ

ONLAR YÜZDE 1
BİZ YÜZDE 99'UZ

KÜTÜPHANE

DSİP Broşürü
BROŞÜRLER - KİTAPLAR

İLETİŞİM ADRESLERİ

DSİP ÖRGÜTLERİ -
ANTİKAPİTALİST ÖĞRENCİLER

FOTO GALERİ

KOŞ, ARKANDA ESKİ DÜNYA VAR

BİZİ TAKİP EDİN

DSİP'i Facebook'ta takip edin Facebook
DSİP'i Twitter'da takip edin Twitter
DSİP'i Youtube'da takip edin YouTube
feedburner Feedburner
DSİP'i RSS'den takip edin RSS