• Anasayfa
 • HABERLER
  • Sokakta mücadele, sandıkta HDP!

   Sokakta mücadele, sandıkta HDP!

   Bizler bugün en önemli işimizin, “HDP barajı geçer mi geçmez mi” diye zar atmak değil, HDP’nin barajı geçmesi için atılması gereken adımlara yoğunlaşmak olduğunu düşünüyoruz.

   Şimdi barajı aşma, başka bir Türkiye’nin kuruluşu için mücadele etme zamanıdır.

   Bilgi için: DSİP Seçim Kampanyası

 • DESTEKLEDİĞİMİZ YAYINLAR
 • DESTEKLEDİĞİMİZ KAMPANYALAR
 • KÜTÜPHANE
 • LİNKLER
 • VİDEOLAR

Cts02242018

Son güncellemePz, 21 Oca 2018

Back KÜTÜPHANE BROŞÜRLER Irak’a savaşa hayır

KÜTÜPHANE

Irak’a savaşa hayır

ABD neden savaş istiyor?

ABD Devlet Başkanı George Bush ve onu destekleyenlere bakılırsa Irak ve onun lideri Saddam Hüseyin insanlık için bir tehlike. ABD’nin iddialarına göre Irak’ın elinde kitle imha silahları var ve Usame Bin Ladin’in El Kaide örgütü gibi örgütlerle de işbirliği yaptığı için bunları her an kullanabilir. Her an dünyanın her hangi bir yerinde 11 Eylül benzeri ve hatta daha korkunç sonuçları olan bir eylem olabilir. Ya da Saddam her an komşularından birisine elindeki kitle imha silahları ile saldırabilir ve onbinlerce insanın ölümüne neden olabilir. Bu kadar çok korku senaryosundan sonra elbette Saddam’ı devirmek, Irak’ın elindeki kitle imha silahlarını almak gerekir.

Aylardır Bush ve onu destekleyenler bu iddiaları öne sürüyorlar ama bir türlü yeterli kanıt bulamıyorlar. Önce kısaca bu iddialara bakalım.

Irak dünya için bir tehdit mi?

Bush “Irak ulusumuz için bir tehdittir” diyor. Oysa en başta CIA bu iddiaya karşı çıkıyor. CIA’nın başı George Tenet 7 Ekim 2002’de Bush hükümetine yazdığı mektupta Irak’ın terörist bir saldırı gerçekleştirmesi için olanaklarının olmadığını ifade ediyordu. Aynı günlerde CIA, ABD senatosunun gizli bir oturumuna çok önemli bir ajanının ifadesini sundu. Bu ifadeye göre “Saddam Hüseyin’in bir terörist saldırı gerçekleştirebilme olasılığı yakın zamanda yoktu.”

George Bush’un kendi savunma danışmanı Condoleezza Rice bile, bir savaş yanlısı olmasına rağmen, Irak rejiminin bir tehdit olmadığını kabul ediyor. Rice’a göre ABD ordusu ile Irak ordusu arasındaki güçler o denli eşitsizdir ki Irak bırakalım ABD’ye saldırmayı, komşularından birisine de saldıramaz. Rice tehdit ederek şöyle diyor: “Eğer ellerinde kitle imha silahları varsa bu silahları kullanılmazdır çünkü kullanmaya kalktıkları takdirde ulusal bir yok olma ile karşı karşıya kalırlar.”

Nitekim 1991’de Saddam’ın elinde İran savaşından kalma bir miktar kimyasal ve biyolojik silah vardı ancak bunları kullanması halinde ABD’nin nükleer silahlar dahil çok daha ağır kitle imha silahları kullanma olasılığı vardı ve bu nedenle kullanılmadılar.

TEMEL FİKİRLERİMİZ

ONLAR YÜZDE 1
BİZ YÜZDE 99'UZ

KÜTÜPHANE

DSİP Broşürü
BROŞÜRLER - KİTAPLAR

İLETİŞİM ADRESLERİ

DSİP ÖRGÜTLERİ -
ANTİKAPİTALİST ÖĞRENCİLER

FOTO GALERİ

KOŞ, ARKANDA ESKİ DÜNYA VAR

BİZİ TAKİP EDİN

DSİP'i Facebook'ta takip edin Facebook
DSİP'i Twitter'da takip edin Twitter
DSİP'i Youtube'da takip edin YouTube
feedburner Feedburner
DSİP'i RSS'den takip edin RSS