Uluslararası Sosyalist Akım: “Erdoğan'ın ellerinde kan var”

DÜNYA
Tipografi
  • En Küçük Küçük Orta Büyük En Büyük
  • Varsayılan Helvetica Segoe Georgia Times

Türkiye’nin başkenti Ankara’da gerçekleşen bir barış yürüyüşüne yapılan bombalı saldırıda yüzden fazla kişi öldü, çok daha fazla sayıda insan ise ciddi bir şekilde yaralandı. Öldürülenlerin ailelerine, arkadaşlarına ve yoldaşlarına başsağlığı diliyor, adalet talep edenlerle dayanışma içinde olduğumuzu belirtiyoruz.

Sendikalar tarafından örgütlenen yürüyüş silahsız ve barışçıldı. Recep Tayyip Erdoğan’ın hükümetinin Temmuz ayında barış sürecine son vermesiyle yeniden başlayan, Türkiye devletinin Kürt halkına karşı olan savaşına son verilmesi için düzenlenmişti.

Yürüyüşe Kürt ve Alevi toplumundan pek çok kişi ile aralarında Uluslararası Sosyalist Akım’ın bir parçası olan ve saldırıda bir üyesi yaralanan DSİP’in de olduğu sol örgütler katıldı.

Türk polisi yalnızca yürüyüşün güvenliğini sağlamakta başarısız olmakla kalmadı, patlama yerine geldiği zaman yaralananlara yardım etmeye çalışanlara saldırdı, onlara biber gazı sıktı.

Bombaların Halkların Demokratik Partisi (HDP) üyelerinin toplandığı alanda patlaması tesadüf değil. HDP, Kürt özgürlük hareketiyle solun bazı bölümlerini birleştirmiş ve Haziran ayında tarihi bir atılım yaparak Türkiye parlamentosuna girmek için gereken %10’luk barajı aşmış, 80 milletvekili kazanmıştı. Bu yüzden de iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) öfkesinin hedefi oldu.

Haziran genel seçimlerinin öncesindeki aylarda, HDP toplantılarına ve binalarına yönelik 200 saldırı oldu. Bu saldırılara, seçimlerden hemen önceki bir mitinge yapılan ve dört kişinin öldüğü bir bombalı saldırı da dâhildi. Türk polisi bu şiddet dalgasını önlemek ya da suçluları yakalamak için hiçbir şey yapmadı.

O günden beri, Erdoğan, HDP üzerindeki baskı ve tehdit ortamını yoğunlaştırdı. Ağustos ayında yaptığı bir konuşmada HDP’nin “terörist bir örgüt” olduğunu iddia ederek onu kınadı ve HDP’ye “bir ders vermeyi” planladığını söyledi. Bu dil, hem aşırı sağcı Milliyetçi Hareket Partisi’ne (MHP) hem de AKP’ye yakın olan bir dizi grup tarafından da kullanıldı.

Türkiye devletinin kendisi de, bir yandan Kürdistan İşçi Partisi (PKK) ile savaş yürütürken diğer yandan Kürt sivilleri öldürdü. Eylül ayında polis Suriye sınırındaki Cizre ilçesini kuşattı. Aralarında küçük çocukların da olduğu yirmiden fazla kişi öldürüldü.

Ankara’da ve Avrupa’nın çeşitli yerlerinde bombalı saldırılar sonrasında toplanan kitlelerin “Katil Erdoğan” sloganı atması hiç de şaşırtıcı değil. Biz de netiz: Erdoğan’ın ellerinde kan var.

Batılı liderler, Kürtlere ve Türkiye soluna karşı yürütülen savaşa iştirak ediyorlar. Türkiye, NATO’nun bir parçası olmaya devam ediyor ve NATO genel sekreteri Türk hükümetinin propagandasını yineleyip bombalamaları “terörist bir saldırı” diye nitelendiriyor.

Avrupa Birliği, İngiltere ve ABD de yasadışı bir örgüt olarak görülmeye devam eden PKK’ye rahat vermiyorlar. Türkiye özgürlükleri için mücadele eden Kürtleri katlederken, bunu destekliyorlar.

HDP mücadeleyi sürdürmekte kararlı olduğunu ifade etti. Mitingi örgütleyen sendikalar, iki günlük grev çağrısında bulundular. Baskı ve şiddet karşısında hareketin gösterdiği cesaret, tüm dünyadaki sol için bir ilham kaynağıdır. Gelişmekte olan uluslararası dayanışma hareketinin yanında duruyoruz.

- HDP ile dayanışmaya, grevleri destekleyelim!

- Kürt özgürlük mücadelesine zafer!

- Türkiye devletinin zulmüne hayır!

- Erdoğan gitmeli!

- Öcalan'a özgürlük!

- PKK üzerindeki yasakları kaldırın!

Uluslararası Sosyalist Akım Koordinasyon Komitesi
12 Ekim 2015