Özgürlük zorbalıkla engellenemez

AÇIKLAMALAR
Tipografi
  • En Küçük Küçük Orta Büyük En Büyük
  • Varsayılan Helvetica Segoe Georgia Times

DTK Eş Başkanı ve Mardin Milletvekili Ahmet Türk'e polis tarafından yapılan saldırı, sadece Kürt halkına değil, barış ve özgürlük isteyen milyonlara, hepimize yapılmıştır. Bu alçakça saldırıyı kınıyoruz.

Hükümetin bir halkın bayramını ne zaman ve nasıl kutlayacağını belirleme çabası sonucu kan dökülmüş ve sert çatışmalar yaşanmıştır.

Kürt halkına "Newroz bayramını sadece 21 Mart'ta kutlayabilirsiniz" denmesine rağmen, başta AKP yönetimindeki belediyeler olmak üzere birçok devlet kurumu 21 Mart'tan önce kendi "kutlamalarını" yapmıştır.

Newroz'u kana bulayan AKP, toplumsal gerginliğin, çatışmanın ve akan kanın sorumlusudur.

Türkiye halkları PKK ile hükümetin barışçıl diyalog zemininde müzakere etmesini desteklerken, aylarca zaman boşa harcanmıştır.

YSK darbesi, askeri operasyonların artırılması, sınırötesi harekâtlar, Van'da depremzedelere saldırı ve Uludere (Roboski) katliamının ardından, Newroz'da halka karşı devletin uyguladığı şiddet ile çatışma ortamı oluşturulmuştur.

30 yıldır yaşananlar göstermiştir ki, Kürtlerin mücadelesi zorbalıkla engellenememiştir. İflas etmiş savaş politikalarını dayatmak, çözümsüzlüğü derinleştirmekten başka bir işe yaramamaktadır.

Kürt halkı nasıl yaşayacağına kendisi karar vermek istiyor. Özgürlük istiyor. Devlet terörü ile özgürlük mücadelesini engelleyemezsiniz.

Kürt halkının Newroz bayramını kutluyoruz.

Kürt halkı özgürlüğü mutlaka kazanacak. Kürtler özgür olursa Türkiye işçileri ve emekçileri de özgürleşecek.

Devlet bunu zorbalıkla engellemeye çalıştığı sürece zaman kaybedilecek ve kan akmaya devam edecek.

Daha fazla insanın ölmesi gerekmez. Kürt halkı onca insanını kaybetmiş olmasına ve maruz kaldığı tüm saldırılara rağmen barışçıl çözüm için diyalog çağrısı yapmaktadır.

Hükümet bu çağrıya yanıt vermelidir. Başbakan, Sayın Ahmet Türk'ten özür dilemelidir. Polisi ve askeri Kürtlerin üzerinden çekmelidir. Sayın Öcalan'ın tecridi son bulmalıdır. Muhataplar arasında yeniden diyalog sürecini başlatmalıdır. Toplum daha fazla çatışma, gerginlik, ölüm ve savaş istemiyor.

Newroz piroz be!

Barış, özgürlük, hemen şimdi!

DSİP Merkez Komitesi

(21.03.2012)