Rojava sınırından: “Yaşasın Kobanê direnişi!”

ETKİNLİKLER
Tipografi
  • En Küçük Küçük Orta Büyük En Büyük
  • Varsayılan Helvetica Segoe Georgia Times

Dün öğleden sonra İstanbul'dan üç otobüsle yola çıkan, içlerinde 9 DSİP üyesinin de yer aldığı 150 kişi, yol boyunca yaşanan engelleme girişimlerinin ardından bugün akşamüstü sınıra en yakın köy olan Bexte'ye ulaştı.

Kobanê'yle dayanışmak için gelen kitleyi Yüksekova Koordinasyonu karşıladı. Burada yapılan konuşmada, dayanışmanın bugün Rojava'da direnenlere verdiği motivasyonun öneminden bahsedildi, "Yaşasın Kobanê direnişi", "Yaşasın YPG" ve Kürtçe sloganların yanı sıra marşlar söylendi.

Sınıra gidenler arasında DSİP'in yanı sıra ESP, SGDF, Alınteri, İnşaat İşçileri Sendikası, DİP, TÖP-G, HTKP, SODAP ve Mücadele Birliği üyeleri de yer alıyor.

Köye devamlı çatışma seslerinin geldiğini belirten DSİP üyesi Fulya Oral, kendilerine güvenlik için sınıra gitmemelerinin tavsiye edildiğini, bölgede günde iki kez insan zinciri oluşturularak Kobanê'ye destek sloganlarının atıldığını, YPG militanlarının da sınırın diğer tarafından bu dayanışmaya yanıt verdiğini aktardı.

Bölgede birkaç gün önce IŞİD'in iki doktorunun sınırdan geçtiğinin görüldüğünü belirten Oral, bu yüzden belli grupların sınırdaki kontrol noktalarında devamlı nöbet tuttuğunu söyledi.

Fulya Oral, sabah erken saatlerde bir durum değerlendirmesi toplantısı yapılacağını kaydetti.