Yoldaşımız Nicole Gohlke'nin yanındayız: Katil IŞİD, Kürdistan'dan defol!

DÜNYA
Tipografi
  • En Küçük Küçük Orta Büyük En Büyük
  • Varsayılan Helvetica Segoe Georgia Times

18 Ekim tarihinde Münih'te Irak Şam İslam Devleti'ne (IŞİD) karşı yapılan bir gösteride PKK bayrağını tutarak konuşma yapan DSİP'in Almanya'daki kardeş örgütü Marx21'in üyesi, aynı zamanda Die Linke (Sol Parti) Federal Milletvekili Nicole Gohlke'nin dokunulmazlığı kaldırıldı.

Münih Savcılığı'nın hakkında soruşturma açmak için harekete geçtiği yoldaşımızın yanındayız!

Gohlke, 7 Kasım tarihinde şöyle bir açıklama yaptı:

Münih Eyalet Mahkemesi tarafından bana karşı başlatılan soruşturma ile Alman Federal Meclisi Dokunulmazlık Komisyonu, dokunulmazlığımı kaldırdı. Daha doğrusu dokunulmazlığımın kaldırılmasını kabul ederek, Münih Savcılığı'nın hakkımda soruşturma açmasını mümkün kıldı.

18 Ekim 2014'te Münih Rindermarkt'ta, İslam Devleti tarafından saldırıya uğrayan Kürt şehri Kobanê ile dayanışma eyleminde bir konuşma yaptım ve konuşmamı şu sözlerle bitirdim: "Federal hükümetten bu gibi sembolleri artık suç sebebi olmaktan çıkarmasını talep ediyorum. Şu dakikalarda bu bayrak altında özgürlük, insan hakları ve demokrasi için savaşılıyor. PKK yasağı kalksın".

Bu cümleleri söylerken Almanya'da yasaklı olan Kürdistan İşçi Partisi, PKK'nin bayrağını kaldırdım.

Bu olay yüzünden kısa süreliğine polis ve devlet güçleri tarafından gözaltına alındım. Kimliğim doğrulandı ve bayrağa el konuldu. Dokunulmazlığımın kaldırılmasıyla, hukuki sürecin bir sonraki aşamaları için yol açıldı.

Kuzey Irak'ta devam eden güncel durum ve Kobanê şehrinin aşırı gerici İslam Devleti'ne karşı savaş verdiği bu üzücü haftalar, Federal hükümetin Kobanê'de yaşayan ve savaşan inasnlara karşı ikiyüzlülüğünü ve ikiyüzlü politikasını ortaya çıkardı.

İslam Devleti tarafından Şengal'de Ezidilere karşı yapılan saldırılardan sonra, Federal Hükümet, Kuzey Irak'taki Kürt bölgesel yönetimine bağlı Peşmerge güçlerine silah gönderilmesine karar vermişti. Ancak Ezidilere yardıma gelen ve insani bir koridor için savaşan Peşmerge değil PKK'ye bağlı YPG/YPJ kuvvetleridir.

Ve bugün hâlen Kobanê'de İslam Devleti'ne karşı savaşan YPG ve YPJ güçleridir.

Ancak Türk hükümeti bugüne kadar sınır bölgesini askeri güçlerle tıkıyor ve YPG/YPJ'ye PKK tarafından gelen insani ve askeri yardımları önlüyor. Türk hükümeti hâlen, açıkça Türkiye-Suriye sınırında Kürtler tarafından yönetilen bir bölgenin var olması yerine Kobanê'nin İslam Devleti'nin eline düşmesini tercih ediyor.

Aynı zamanda Türk hükümeti barış sürecini askıya aldı ve PKK noktalarına havadan saldırdı.

Federal Hükümet, NATO müttefiği üzerinde baskı yapmayarak bütün bunları tolere ediyor. Hatta Türk hükümetini Alman ordusuna ait patriot füze kalkanlarıyla askeri olarak destekliyor. Ayrıca PKK yasağı ile Türk hükümetini siyasi olarak da destekliyor. Bu yasakla, Almanya'da yaşayan birçok Kürt'ü fişleyip kriminalleştiriyor. PKK yasağı bir baskı enstrümanı ve Almanya'da yaşayan büyük bir çoğunluğu korkutma denemesinden başka bir şey değil. 

Dokunulmazlığımın kaldırılmasını protesto ediyorum.

Bir milletvekili olarak özel haklarımın olması gerektiğini savunduğum için değil. Dokunulmazlığımın kaldırılması ve bana karşı başlatılan yargı süreci, tıpkı burada yaşayan birçok Kürde karşı başlatılan yargı süreçleriyle bağlantılı olduğu için.

PKK bayrağını kaldırmış olduğum için pişman değilim. PKK bir terör örgütü değil. PKK, Ortadoğu'nun demokratikleşmesine önemli perspektifler sunan bir örgüttür. Bütün demokratik güçlerin, şu an Rojava'da olduğu gibi kültürel, etnik ve dini olarak bölgesel yönetim ile ilgili bilgi ve fikir alışverişine ilgisi olmalıdır.

PKK ve ona bağlı YPG/YPJ yasal kovuşturmayı değil, dayanışmamızı hak ediyorlar!"

(Almanca metni Türkçe'ye Ali Aydın Berk çevirdi)