Katiller hesap verene kadar: Hepimiz Hrant’ız hepimiz Ermeniyiz!

AÇIKLAMALAR
Tipografi
  • En Küçük Küçük Orta Büyük En Büyük
  • Varsayılan Helvetica Segoe Georgia Times

Arkadaşımız Hrant Dink aramızdan alınalı 8 yıl oldu.

Cinayetin ortaya çıkardığı tablo, Türkiye devletinin karanlık geçmişinin kısa bir özetidir.

Suikastten "operasyon" diye bahseden Ergenekoncularıyla, özel harp yapılanmasıyla, Alperenci faşist tetikçileriyle, Agos önünde ırkçı gösteriler yapan ülkücü faşistleriyle, cinayetten haberdar olan "emniyet" görevlileriyle, MİT'iyle, Dink'e karşı yürütülen linç kampanyasını "Türklüğe hakaret" kararıyla taçlandıran yargısıyla, Talat Paşa Komitesi'yle, paraleliyle AKP'siyle...

Türkiye devleti budur.

Dink cinayeti, 1915'te 1.5 milyon insanın öldürüldüğü soykırımın devamıdır.

Şimdi tartışıyor, birbirlerini suçluyorlar. Hangisi yaptı, kimin suçu daha çok, kim kime komplo kurdu...

Cinayet işlenirken hepiniz oradaydınız!

Ama hepsinin içinde en özel olanı hükümetin rolü. Cinayeti aydınlatmak "namus borcu" idi, Ankara'nın dehlizlerinde kaybolmayacaktı...

Tayyip Erdoğan çark etti. Yıllar içinde katilleri ödüllendiren, terfiler veren, milletvekili yapan AKP'ye de bu yakışırdı. Cinayet münferitmiş!

Fakat Türkiye sadece bunlardan ibaret değil.

Dink öldürüldüğünde "Hepimiz Ermeniyiz" diyerek yüzbinlerce kişiyle sokaklara çıkmış, devlete ve milliyetçiliğe ilk tokatı atmıştık. Kendi ifadeleriyle, "operasyonları başarısız olmuştu".

Yılmadık!

Hrant Dink'i aramızdan aldıkları günden beri mücadele ediyoruz. Sekiz yıldır mahkeme önlerindeyiz. İki yıl önce mahkeme devleti aklayan kararla sonuçlandığında "Biz bitti demeden bu dava bitmez!" dedik.

Bu mücadelenin sonucunda gerçekler gizlenemedi ve dava yeniden başladı. Bu mücadelenin sonucunda bazı kamu görevlileri hakkında yakalama kararı çıkartıldı.

Yetmez! Bu daha başlangıç, mücadeleye devam!

Bu yıl da 19 Ocak'ta Taksim'den Agos'a yürüyoruz. Hrant'ı unutmadığımızı, bu cinayetin münferit olmadığını, 1915'teki soykırımdan beri Ermenilerin katledilmesinin bir devlet geleneği olduğunu hatırlatacağız.

Yüzleşin! Hrant'la, soykırımla!

19 Ocak'ta aynı saatte, aynı yerdeyiz...

Meltem Oral-Şenol Karakaş

DSİP Eşsözcüleri

16/01/2015