Haberler

Grid List

Milyonlarca kişi katılmıştı. 5 kişi ağır şekilde cezalandırıldı. Yargıtay'ın, Gezi Parkı davasında mahkumiyet kararlarını onaylaması tepkiyle karşılanıyor.

Devrimci Sosyalist İşçi Partisi'nin (DSİP), Karabağ'da yeniden alevlendirilen savaşa dair değerlendirmesi:

Uzun zamandır LGBTİ+’lara yönelik sürdürülen nefret kampanyası, 17 Eylül’de İstanbul’da düzenlenmesi planlanan LGBTİ+fobik nefret yürüyüşüne çağrı yapan kamu spotunun medya kanallarında yayınlanmasıyla birlikte ivme kazandı.

Sistematik şekilde işleyen bir sürecin parçası olarak, 6-7 Eylül 1955'te yalan, nefret ve ırkçı bir kampanya ile başlayan, Rum, Ermeni ve Yahudi toplumuna yönelik pogromdan zarar görenlerin ve hayatını kaybedenlerin acılarını halen derinden hissediyoruz. 

Gazetecilik suç değildir. Ormanları kömür madenciliği için yok etmek suçtur.

Asgari ücrete, memur ve emekli maaşlarına yapılan artış bir gecede geri alındı. İktidarın KDV oranını ve  yükseltmesi sonucu ürünlerde zam dalgası başladı.

İklim aktivistleri 15 Eylül 17:00’de Kadıköy İskele Meydanı’nda buluşuyor.

Bu yıl Sosyalist Tartışma programının şimdilik kesinleştiği şehirler İzmir, İstanbul ve Ankara. İzmir’de 20-21 Ekim’de, İstanbul’da 27-29 Ekim tarihlerinde ve Kasım ayında Ankara’da Sosyalist Tartışma toplantıları gerçekleşecek. 

Darbenin 43. yıldönümünde, DSİP Şişli Örgütü darbelerle mücadeleyi konuşuyor.

14 Eylül 2023 (Perşembe) 19:30'da başlıyor

Cumhuriyetin 100. yılında, DSİP Şişli Örgütü 6-7 Eylül pogromunu konuşuyor.

► 7 Eylül 2023 (Perşembe) 19:30

Cenaze töreni 21 Temmuz Cuma 13:00 

6 Temmuz 2023 (Perşembe) 19:30'da başlıyor! Sunuş: Volkan Akyıldırım (marksist.org) Moderatör: Can Irmak Özinanır

Alex Callinicos - Ukrayna Savaşı konusundaki Batılı anlatının bir parçasını, Avrupa Birliği üyesi Orta ve Doğu Avrupa devletlerinin, AB’nin liderliğini ele alarak bu birliği Rusya’ya karşı harekete geçirdiği hikayesi oluşturuyor. Bu hikâye her zaman abartılıydı

İran'daki mollalar rejimi, Mahsa Amini'nin işkenceyle katledilmesinin birinci yıldönümünde başörtüsü zorunluluğunu daha da katılaştıran yasayı meclisten geçirdi. Uygunsuz gördükleri kadınlar 10 yıl hapis yatabilecek.

Dünyanın birçok ülkesinde yüzbinleri oluşturan iklim aktivistleri, fosil yakıtlara son verilmesi, yeni petrol kuyularının açılmaması, yüzde 100 yenilenebilir enerjiye adil geçiş, fosil yakıtlara devlet desteğinin kalkması gibi bir dizi talepler için bir araya geldiler.

Sophie Squire- İklim kaosu sıradan insanların gereksiz yere ölmesine neden oluyor ve sayısız kişiyi evlerini terk etmeye zorluyor. Mısır-Sudan sınırında 15 kamyon şoförü 35 santigrat derece sıcakta hayatını kaybetti. Şoförlere yardım edecek ne bir altyapı ne de yiyecek ve su vardı.

Kanada'daki orman yangınlarından yayılan turuncu-gri bir pus, güneşi kapatarak Amerika Birleşik Devletleri'nin büyük bölümünü sarmış durumda. Muhafazakârlar, İşçi Partisi ve medyanın büyük bir kısmı Just Stop Oil'in yol açtığı yıkım hakkında atıp tutarken, iklim kaosunun hızlandığına dair tekrarlanan kanıtları görmezden gelmek mümkün değil.

Doğrudan eylemci çevre grupları ve diğerleri, polisin aktivistlerin evlerini basmasının ardından Fransa genelinde protesto çağrısında bulundu.