Haberler

Grid List

Depremde kaybettiklerimizi üzüntüyle anıyoruz, yaralıların hemen iyileşmesini diliyoruz, enkaz altında kalanların kurtarılması ve dışarda kalanlar için tüm olanakların sonuna kadar kullanılmasını talep ediyoruz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi başkanlığını iki kez kazanan Ekrem İmamoğlu, hakkında açılan garip bir hakaret davası sonucu cezalandırıldı. Siyasi yasaklı haline getirildi.

Mahsa Amini 13 Eylül'de İrşad polisi tarafından kıyafeti nedeniyle gözaltına alınıp öldürüldü. Barışçıl protestolar ülkenin geneline yayıldı. Bu eylemler kadınların öncülüğünde başladı ve gelişti. Eylemlere katılanlar rejimin değişmesini istiyor.

Türkiyeli ve Yunanistanlı devrimci sosyalist partiler, savaşa kışkırtmalarına karşı çıkan ortak bir bildiri yayınlandı.

DSİP ve SEK'in bildirisi:

Devrimci Sosyalist İşçi Partisi (DSİP) İstanbul'da tertiplenen homofobik miting girişimini kınadı. DSİP, resmi makamlardan mitingin yaptırılmamasını talep etti ve yurttaşlara katılmama çağrısı yaptı

Konya Şehir Hastanesi Kardiyoloji Bölümü’nde görev yapan Uzman Doktor Ekrem Karakaya’nın, bir hasta yakını tarafından silahlı saldırıda öldürülmesi hepimizi öfke ve üzüntü içinde bıraktı. Dr. Ekrem Karakaya’nın sevenlerine ve tüm sağlık camiasına baş sağlığı dileriz.

Devrimci Sosyalist İşçi Partisi, mücadele önerilerini ve seçim tutumunu anlatıyor.

Devrimci Sosyalist İşçi Partisi'nin (DSİP) 1 Mayıs İşçi Sınıfının Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü çağrısı:

Marksizm 2022 toplantıları 14-17 Nisan tarihleri arasında İstanbul'da gerçekleşecek. Türkiye’den ve dünyadan 30 konuşmacı 9 forumda bir araya gelerek içinden geçtiğimiz dönemin en kritik politik başlıklarını tartışacak.

İklim Adaleti Ağı aktivistleri, İstanbul'da Rusya Başkonsolosluğu önünde savaşa, işgale ve nükleere karşı protesto eylemlerine devam ediyor.

Devrimci Sosyalist İşçi Partisi (DSİP), İstanbul Kadıköy'de savaşa ve işgale karşı basın açıklaması yaptı.

Agos kurucusu ve Ermeni aydını Hrant Dink, 15 yıl önce vurdukları yerde binlerce kişi tarafından anıldı.

Dünyanın çeşitli ülkelerinde mücadele eden - aralarında DSİP'in de bulunduğu - devrimci sosyalist örgütlenmelerin Putin'in Ukrayna savaşı ve işgaline karşı yaptığı ikinci açıklama ve mücadele çağrısı

Avrupa Birliği - Rusya sınırlarında, ABD ve NATO'nun dahil olduğu askeri gerilim ve sıcak savaş ihtimalini daha önce yazmıştık. Türkiye'den DSİP ile Rusya'dan Sosyalist Akım'ın aralarında yer aldığı devrimci sosyalist örgütlenmeler ortak bir açıklama yaptı.

İklim değişimini durdurmak için tarihin en önemli iklim zirvelerinden biri olarak görülen Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği 26. Taraflar Konferansı (COP26), tarihin en dışlayıcı, en pahalı, en başarısız zirvelerinden biri olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.

Aşırı sağcı devlet başkanı Jair Bolsonaro’nun Covid-19’u inkâr eden tutumunun sonucunda halkın büyük zarar gördüğü Brezilya’da, on binler sokaklara çıkarak protesto gösterileri düzenledi.

İsrail’in Batı Şeria’daki şiddeti ve Gazze’ye yönelik ölümcül askeri saldırıları üzerine dünyanın dört bir yanında eylemler yapılmaya devam ediliyor. 15 Mayıs Cumartesi günü için yapılan büyük miting çağrıları aynı zamanda Nakba Günü’ne denk geldi. İsrail’in kuruluşu Filistinliler tarafından Nakba yani Büyük Felaket olarak geçiyor.

Pazar günü Fransa’da sendikaların da dahil olduğu 650 kadar örgütün çağrısıyla, çok sayıda şehirde 110 bin kişi iklim için yürüdü. En kitlesel katılım Paris’te olurken coşkulu geçen gösterilerde bu hafta parlamentoda görüşülecek olan İklim Yasası’nın yetersizliği protesto edildi.