Haberler

Grid List

İsrail'in 7 Ekim sonrası Filistinlileri toptan cezalandırma girişimi hayatları karartırken, bölgesel çatışmaları körükleyip daha büyük bir savaş riskini artırıyor.

Seçmenlerin yarısından fazlasının oyuyla seçilmiş Van Belediye Başkanı Abdullah Zeydan’ın başkanlığı iktidar tarafından gasp edildi.

Devrimci Sosyalist İşçi Partisi'nin (DSİP) 31 Mart yerel seçim sonuçlarına ilişkin değerlendirmesi ve çağrısı:

Devrimci Sosyalist İşçi Partisi (DSİP) 31 Mart 2024 yerel seçimlerindeki tutumunu bir bildiriyle duyurdu.

TİP Hatay Milletvekili Can Atalay'ın vekilliği hukuksuz bir şekilde düşürüldü.

İstanbul Sarıyer’de bulunan Santa Maria Kilisesi’ndeki Pazar ayini saldırıya uğradı. Kar maskesi takmış iki kişinin düzenlediği silahlı saldırıda bir kişi hayatını kaybetti. 

15 Mart Cuma 19:30'da Kadıköy DSİP'te başlıyor.

Filistin'e Özgürlük Platformu, Kadıköy'de eylem yaptı: "Soykırımı durdurun." 23 Mart'ta İstanbul'da toplanacak Vicdan Mahkemesi'ne katılım çağrısı yapıldı.

Ermeni gazeteci-aydın Hrant Dink katledilişinin 17. yıldönümünde bir anma toplantısı ve basın açıklamasıyla anılıyor.

Filisitine Özgürlük Platformu, İzmir'de sokağa çıktı. Aynı anda dünyanın birçok yerinde Gazze halkıyla dayanışma eylemleri vardı.

17 Ocak (Çarşamba) 19:15'te başlıyor!

Filistin'e Özgürlük Platformu İstanbul'dan ardından Ankara'da sokağa çıktı. Eylemciler, Gazze'de katledilen çocukların isimlerinin yazılı olduğu pankartlar açtı ve İsrail terörüne karşı ses çıkardı.

Uluslararası Adalet Divanı (UAD),  İsrail'in soykırım suçu işlediğini beyan etti. Filistin siyasi güçleri ve davacı Güney Afrika, İsrail'i mahkeme kararlarını uygulamaya çağırdı

Okullar ve işletmeler kapandı. Yüzlerce uçuş iptal edildi. On binlerce protestocu, Buenos Aires ve diğer şehirlerde, işçi düşmanı Milei'ye karşı yürüdü. 

Güney Afrika'nın İsrail'e karşı açtığı soykırım davası Lahey'de başladı. Dışarıda Filistin halkıyla dayanışanlar, içeride işgal ve savaş suçlarının hesabını soranlar vardı.

Sophie Squire - İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları öylesine büyük bir katliam yarattı ki Batı'ya yakın ajanslar bile bölgenin artık cehenneme döndüğünü söylüyor. 

İsrail'in Gazze'yi kuşatmaya başlamasından bu yana, dünya çapında Filistin'le dayanışma amacıyla kitlesel protestolar düzenlendi. Buna, ülkenin 2003'teki Irak Savaşı'ndan bu yana en büyük savaş karşıtı, anti-emperyalist protestolara tanık olduğu ABD de dahildir.

Devrimci Sosyalist İşçi Partisi'nin (DSİP) bir parçası olduğu Uluslararası Sosyalistlerin İsrail devleti ve Filistin direniş örgütleri arasındaki savaşa dair değerlendirmesi:

SON SAYI