Kürt sorununun demokratik çözümü için farklı toplumsal kesimlerden aydın, akademisyen, sanatçı, yazar ve aktivistleri bir araya getiren Çözüme Evet Koalisyonu, geçtiğimiz hafta İzmir, Ankara ve İstanbul'da Beyoğlu'nda inisiyatifler kurarak faaliyete başladı. Batı'da barış isteyenlerin sesi olmak için yola çıkan ve İstanbul'da 26 Mayıs'ta büyük bir gösteri hedefleyen Çözüme Evet Koalisyonu, geçtiğimiz cuma günü Beyoğlu'nda toplanarak bu bölge için yerel inisiyatifini kurdu.

Kürt sorununda binlerce insanın hayatını kaybettiği savaşın sona ermesinin gündeme geldiği günlerde, çözüm sürecini destekleyen onlarca aydın, aktivist, gazeteci, yazar ve sanatçı 6 Nisan Cumartesi günü İstanbul'da bir araya gelerek barış çağrısı yaptı, Çözüme Evet Koalisyonu'nun kurulduğunu ilan etti. Süreci destekleyen çok farklı kesimlerden insanların bir araya gelerek oluşturduğu koalisyon, barış için 26 Mayıs'ta İstanbul'da büyük bir gösteri yapmaya hazırlanıyor.

Balyoz planının ifşa oluşunun 3. yıl dönümünde İstanbul'da bir yürüyüş yapan darbe karşıtları, cuntanın aklanmasına izin vermeyeceklerini duyurdu. Yürüyüş boyunca sık sık 'Darbeler, bir daha asla', '6-7 Eylül, bir daha asla', 'Faili meçhuller, bir daha asla', 'Ermenilerin katledilmesi, bir daha asla', 'Diyarbakır hapishanesi, bir daha asla', 'İlker Başbuğ, bir daha asla', 'Yaşar Büyükanıt, bir daha asla', 'Kenan Evren, bir daha asla' sesleri yükseldi.

Suriye Halkının Yanındayız Platformu bugün İstanbul'da İstiklal Caddesi üzerindeki Rus Konsolosluğu önünde bir basın açıklaması yaparak, Suriye Devrimi'ni ezmek için on binlerce kişiyi öldüren, tutuklayan ve işkencelerden geçiren Baas rejimine destek veren Rusya'nın lideri Vladimir Putin'i protesto etti.

İzmir'de faaliyet gösteren, DSİP'in de bir parçası olduğu Yeni Anayasa İçin Barış Girişimi üyeleri, bugün iki farklı eylem düzenledi. 'Tahakküm dili değil, barışın dili. Barış kazaya uğramasın' pankartıyla çıkılan eylemlerde, barış sürecinin devam etmesinin gerekliliği vurgulandı.

DSİP İzmir İl Örgütü üyelerinin de içinde yer aldığı Yeni Anayasa için Barış Girişimi, 54 haftadır sürdürdüğü Barış Nöbeti eylemini bu hafta, Roboski katliamının faillerinin ortaya çıkarılmamasını protesto etmek amacıyla Kıbrıs Şehitleri Caddesi'nde gerçekleştirdi. Yapılan eyleme Roboski'den Ankara'ya barış yürüyüşünü gerçekleştirenlerden vicdani retçi Halil Savda da katıldı.

DSİP'in de içinde yer aldığı Suriye Halkının Yanındayız Platformu'nun çağrısıyla bugün saat 15:00'te Harbiye Ordu Evi önünde bir araya gelen aktivistler, yoğun yağmur altında Teşvikiye'deki Suriye Konsolosluğu'nun önüne yürüdüler. Oldukça coşkulu geçen eylemde Türkçe ve Arapça sloganlar atılarak Suriye'de diktatör Esad'a karşı direnenlere destek verildi, Türkiye'ye kaçan sığınmacılarla dayanışıldı.

Eylemde "Katil Esad", "Suriyeli sığınmacılar kardeşimizdir", "Gazze, Humus, Roboski, yaşasın halkların kardeşliği" dövizleri, Suriye muhalefeti bayrağının yanı sıra barış bayrakları taşındı.

Suriye Halkının Yanındayız Platformu tarafından düzenlenen 'Suriyeli sığınmacılar kardeşimizdir' forumu 12 Ekim Cuma günü gerçekleştirildi. Çok sayıda Suriyeli aktivistin de katıldığı forumda Suriyeli sığınmacılarla dayanışmak için öneriler tartışıldı.

Forum, Tunus'ta Muhammed Buazizi'nin kendisini yakmasıyla alevlenen Arap devrimleri sürecini özetleyen bir video ile başladı. Arap devrimleri sırasında halklarının özgürlüğü için canlarını feda eden gençlerin anısına ithaf edilen videoda Tunus, Bahyren, Mısır, Yemen ve Suriye'den halk gösterilerinden ve devlet güçlerinin gösterilere karşı uyguladığı şiddetten görüntüler yer aldı.

DSİP'in de içinde yer aldığı Darbelere Karşı 70 Milyon Adım Koalisyonu, 13 Ekim Cumartesi günü İstanbul'da Galatasaray Meydanı'nda bir basın açıklaması yaparak, içinde generallerin de bulunduğu 325 sanığın mahkûm edildiği Balyoz Darbe Planı davası ile ilgili sürecin takipçisi olmaya devam edeceklerini ve 20 Ocak 2013, Balyoz planının Taraf gazetesinde yayınlandığı tarihin 3. yıldönümünde bir yürüyüş düzenleyeceklerini duyurdu.

"Balyoz Darbe Planı aklanamaz" ana pankartı arkasında buluşan darbe karşıtları, kampanya boyunca Bursa, İzmir, Ankara, Diyarbakır ve Konya başta olmak üzere çok sayıda ilde toplantılar yapılacağını açıkladılar.

SON SAYI