Gezegen için kırmızı alarm

ANTİKAPİTALİSTLER
Tipografi
  • Daha Küçük Küçük Orta Büyük Daha Büyük
  • Varsayılan Helvetica Segoe Georgia Times

Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli’nin (IPCC) Altıncı Değerlendirme Raporu şöyle diyor;

Emisyonlarımızı hemen büyük ölçekte azaltmaya başlamazsak, en iyi ihtimalle 2030-2035’te 1,50C’yi çoktan geride bırakmış olacak ve yine en ılımlı ihtimalle 2040’ta 20C’ye ulaşacağız. 

Böyle devam edersek 2081-2100 aralığında 3,3 ila 5,70C arasında olacağız.

1,50C hedefini geçmek, bizi geri dönüşü olmayan bir yola sokar. Bu riski alamayız!

Rapor, fosil yakıtlardan hemen kurtulup sürdürülebilir bir geleceğe doğru ilerlememiz durumunda 2080 itibarıyla 1,0 – 1,80C arasında kalabileceğimizi gösteriyor. 1,50C sınırında kalabilmek için hemen harekete geçmeliyiz.

İklim zirveleri 30 yıldır gerçekleştiriliyor ve son 30 yılın emisyonlarının %71’inden 100 fosil yakıt şirketi sorumlu. Paris Anlaşması’ndan bu yana 1,9 trilyon dolarlık fosil yakıt yatırımı yapıldı. Yenilenebilir enerjinin payı ise son 10 yılda hiç büyümeden %11 seviyesinde kaldı. İklim zirvelerinde azaltım hedefleri açıklayan birçok ülke, yenilenebilir enerjiye sağladıkları fonun 6 katını akıtıyorlar fosil yakıt endüstrisine.

Emisyonlar iklim zirvelerinin tarihi boyunca arttı, ısınma hızlandı. BM iklim zirvelerinde atılan adımlar bizi ileriye değil, geriye götürüyor.

Bu krizden kapitalizm ile çıkma şansımız yok!

İklim krizi, bir sistem krizidir.

Kapitalizm, tabiatı gereği yıkarak büyüyen, eşitsizlikleri büyüten, dünyanın bir kısmını aç bırakıp aşırı yoksulluğa sürüklerken diğer kısmında aşırı tüketimi teşvik eden, fosil yakıtlara bağımlı bir sistem.

İklim kaosu özünde bir sınıfsal eşitsizlik meselesidir.

Karar vericiler bizleri aldatmaya, geleceğimizi çalmaya devam ediyor. Krizin sorumluları servetlerini büyütüp kendilerini aklarken hepimizin geleceği feda ediliyor. 

İkisinden biri gidecek: Ya kapitalizm ya gelecek

Geleceği kurtarmak istiyorsak bu kan emici sistemden, bu örgütlü ikiyüzlülükten kurtulmamız gerek. 

Gezegen, insanlık için Kırmızı Alarm veriyor.

Savaşlara karşı barışı, ırkçılığa karşı dayanışma ve kardeşliği, sömürüye karşı eşitliği, baskıya karşı özgürlüğü savunanlar olarak, iklim ve geleceğimiz için bir araya gelmeliyiz.

Yaşamı mı seçeceğiz kapitalizmi mi? Seçimi bu ikisi arasında yapacağız.

Bize katılın, sesimizi ve gücümüzü büyütelim. 

Artık mücadelelerimizi birleştirmenin, yaşanan tüm krizlere birleşik mücadelenin gücüyle yanıt vermenin zamanıdır.

Yaşamı seçiyoruz!

 

Antikapitalistler

Email: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Telefon: 0555 637 24 50

SON SAYI