Suruç’a giden DSİP heyeti: “Yaşasın halkların dayanışması!”

ETKİNLİKLER
Tipografi
  • Daha Küçük Küçük Orta Büyük Daha Büyük
  • Varsayılan Helvetica Segoe Georgia Times

Kobanêlileri sınırın iki tarafındaki direniş sonucu kabul etmek durumunda kalan devlet, "misafir" diyerek statülerini tanımadığı mültecilerle ilgili sorunları da Kürdistan'daki belediyelerin imkanlarına bırakmış durumda.

İki gündür destek ve dayanışma için Suruç'ta bulunan DSİP heyeti, Rojavalı sığınmacıların durumunu ve insani yardım çalışmalarını aktardı:

"Başta Suruç olmak üzere Kürdistan'ın birçok yerine dağılan sığınmacıların tüm ihtiyaçları yine Kürdistan belediyelerinin kendi dayanışması ile sağlanıyor.

Sığınmacılar için oluşturulan iki ana kamp var, bunlarda toplamda 4 bin kişinin kaldığı biliniyor. Ancak neredeyse tüm evler ailelere açılmış; dükkanlar, ambarlar, her yer insanların konaklaması için kullanılıyor.

Suruç Belediyesi tüm olanaklarını seferber etmiş durumda. Kültür merkezi yaralıların tedavisi için hastaneye çevrilmiş, hastanenin tüm hizmetleri gönüllülerce karşılanıyor.

Kobanê konusu açıldığında 'Kapılarımızı açtık ve binlerce insanı aldık" diyen devletin hiçbir katkısı yok, koca bir yalan söyleniyor. Sadece Kobanê sınırında bir kamp var ancak insanlar herhangi bir karışıklık durumunda güvenlik endişesi duyduğundan orayı tercih etmiyor.

Devlet bir şey yapmadığı gibi asker ve polisi ile sürekli taciz hâlinde. Suruç'ta ana caddenin birçok yerinde asker ve polis konuşlanmış durumda. Havanın kararmasıyla birlikte caddelerde araç ve kimlik kontrolleri başlıyor. Yardım için gelenler ise sözlü tacize maruz kalıyor. Polis ve jandarmalar "Bunlardan Gezi'de çok var", "Devrimciler bunlar işte" gibi laflar ediyorlar.

Bölgeye öğrenime gelmiş çok sayıda ülkeden öğrenci ve gençler de yardım çalışmalarına katılıyor. Başta çocuklar olmak üzere kadın ve yaşlıların ihtiyaçlarını gidermek için kurulan koordinasyon komitesi, günün her saati ihtiyaçları karşılamak üzere çalışıyor. Günlük ihtiyaçlar, sokak, mahalle ve kamp gibi çeşitli komitelerin toplantıları sonucunda örgütlenilerek temin ediliyor.

Devletin tüm engellemelerine ve gerçekleri çarpıtma çabasına rağmen bölge halkları dayanışmayı büyütüyor. Ayrıca, Türkiye'nin batısında da bu dayanışmayı büyütmenin yolları konuşuluyor."

SON SAYI