Saatte 300 çocuk yetersiz beslenmeden ölüyor

SOSYALİST İŞÇİ
Tipografi
  • Daha Küçük Küçük Orta Büyük Daha Büyük
  • Varsayılan Helvetica Segoe Georgia Times

Çocukları Kurtarın Kampanyası'nın (Save the Children) raporuna göre dünyada her yıl 2.6 milyon çocuk göz göre göre ölüme terk ediliyor. Çözüm yönünde ciddi adımlar atılmazsa gelecek 15 yılda 450 milyon çocuğun ölmesi kaçınılmaz.

Yeteriz ve düzensiz beslenme mağduru çocuklar çoğunlukla Afrika'da ve Asya'da (Hindistan, Çin ve Kuzey Kore) yaşıyorlar.

En tehlikeli bölge ise Sahel. Bölgede yer alan Burkina Faso, Çad, Moritanya, Mali ve Nijer'de durum gittikçe kötüleşiyor. Mali'de çocuk nüfusunun %15'i ciddi bir yetersiz beslenme tehdidi altında yaşıyor.

Annelere ilk 6 ayda çocuklarını emzirmeye devam etmesi yönünde eğitimler de veren Yeşil Afrika Kampanyası'nın sözcüsü Caroline Bah, sorunun aynı zamanda bir eğitim sorunu olduğunu söylüyor.

İklim değişikliği ve kuraklık döngüsünün yarattığı kıtlık ve gıda krizleri, yeterli beslenme imkanını azaltıyor. Sahel bölgesine gıda ihtiyacının %18'ini oluşturan 60 bin ton tahıl tohumu gerekiyor. Yeşil Afrika Kampanyası, bölgede tarımın kendi kendine yeterli hale gelmesi için çalışmalar yapıyor.

12 milyon insan Sahel bölgesinde açlık tehdidi altında yaşıyor ve 725 milyon dolarlık bir yardım paketine ihtiyaç var. BM Gıda ve Tarım Teşkilatı'ndan Jose Graziano da Silva, zamanın daraldığına dikkat çekerek "Kuraklık yaklaşıyor ve harekete geçmek için iki-üç ayımız kaldı, daha fazla değil." dedi.

Sahel'de, kötü geçen hasat mevsimi ve desteğin yetersizliği daha da büyük bir gıda krizinin yaklaşmakta olduğunun işareti.

SON SAYI