AKP elini bedenimden çek

SOSYALİST İŞÇİ
Tipografi
  • Daha Küçük Küçük Orta Büyük Daha Büyük
  • Varsayılan Helvetica Segoe Georgia Times

“Sezaryanla doğuma karşıyım, kürtajı cinayet olarak görüyorum” diyen başbakan bu açıklamasına gelen tepkilere “Her kürtaj bir Uluderedir” diyerek yanıt verdi.

Şimdi kadınlar başbakana yanıt veriyor: “Kürtaj haktır, Uludere katliam.”

Kadınlar başbakanın sözlerine büyük tepki gösteriyor. 1983’de kürtaj yasası çıkmadan önce binlerce kadın olumsuz koşullarda kaçak çalışan kliniklerde yaşamını yitiriyordu. Kürtajı yasaklamak kadınları ölüme mahkum etmektir.

Uludere katliamının üzerinden 6. ay geçti ve hala sorumlular ortaya çıkarılmadı, yargılanmadı.

Çok açıkça söylüyoruz: Unutursak kalbimiz kurusun! Uludere’nin hesabını sormaya devam edeceğiz, kürtajı yasaklayan ya da kısıtlayan bir yasanın çıkmasına izin vermeyeceğiz.

 

  • Yasa çıkmadan önce ilkel koşullarda yasadışı kürtaj sonucu binlerce kadın öldü
  • AKP’nin derdi yaşam değil ucuz işgücü yaratmak
  • Seçme hakkı kadınındır
  • Doğan her çocuğa sosyal güvence
  • İsteyen herkese parasız doğum kontrolü yapma olanağı sağlanmalı

 

Kadınlar haykırıyor: “Kürtaj yasasına hayır diyoruz”

Kadınların kürtaj hakkının kısıtlanmak istenmesine karşı tepki giderek büyüyor. Hafta sonu İstanbul’da gerçekleşen iki yürüyüş de çok kısa zamanda örgütlenmelerine karşılık kalabalıktı.

Sızan haberlere göre hükümet ya kürtajı belirli sağlık koşulları dışında tamamen yasaklayacak ya da 4 haftalık gebelikle sınırlayacak.

Kürtajın 4 hafta ile sınırlanması aslında kürtajın yasaklanması anlamına geliyor. Birincisi birçok kadın 4 hafta içinde hamile olduğunu anlayamaz, ikincisi 4 haftalık gebelikte kürtaj yapılması hem teknik olarak olanaksız hem de sağlık açısında tehlikeli.

Kürtajın yasaklanması ise aslında kadınların kürtaj yaptırmasını engelleyemeyecek.

1983’de kürtajı serbest bırakan yasa çıkmadan önce de kürtaj yaygın olarak yapılmaktaydı, ancak yasadışı kürtaj, sağlık açısından çok tehlikeliydi.

10 bin hamile kadından 250’si ilkel koşullarda kürtaj yaptırmaya veya yapmaya çalıştıkları için ölmekteydi.

Kadınlar bugün yeniden aynı koşullara dönmek istemiyorlar.

Mücadele

Önümüzdeki günlerde kadınlar kürtaj yasasına karşı yoğun bir mücadeleye başlıyor. Bu hafta sonu gerçekleşen gösterilerden çok daha büyükleri örgütlenecek.

Kürtaj Yasasına Hayır İnisiyatifi İstanbul’da her hafta Cumartesi günleri saat 18’de Galatasaray’dan Taksim’e yürüme kararı aldı.

Kürtaj Yasasına Hayır İnisiyatifi “Hiçbir kadın kürtaj olmak istemez ama bütün kadınlar bıu tercih haklarının olmasını isterler” diyerek “beden benim, tercih benim” diyor.

Kürtaj mücadelesi AKP hükümeti için yenileceği ilk büyük mücadele olabilir. haydi kadınlar, mücadeleye.

 

441-arkakapak1

Kürtaj Yasasına Hayır İnsiyatifi, geçtiğimiz cumartesi Galatasaray’dan Taksim Meydanı’na bir yürüyüş düzenledi. 500 kişinin katıldığı gösteri çok coşkuluydu. Yürüyüş boyunca çevredekiler yürüyüşçülere alkışlarıyla ve sloganlara katılarak destek verdi.

Kürtaj Yasasına Hayır İnsiyatifi yasa parlamentoya gelene kadar her Cumartesi saat 18’de yürüyüş yapmaya karar verdi. Yasa parlamentoya gelirse de Ankara’ya yürüyecekler.

 

441-arkakapak2

Yeni bir kürtaj yasası çıkarılarak kadınların kürtaj haklarının kısıtlanmak istenmesi üzerine 3 bin kadın İstanbul Kadıköy’de yürüdü.

Yürüyüşün en başında "Kürtaj haktır, Uludere katliam" pankartı vardı.

Gösteri boyunca kadınlar "Kürtaj haktır", "Recep Tayyip çeneni kapa", "AKP elini bedenimden çek", Çocuk doğurmak zorunda mıyım?" sloganları attı.

Eylem süresince Sağlık Bakanı Recep Akdağ ve Melih Gökçek de sık sık protesto edildi.

SON SAYI