#direngezegen: 29 Haziran’da iklim için yürüyoruz

KÜRESEL EYLEM GRUBU
Tipografi
  • Daha Küçük Küçük Orta Büyük Daha Büyük
  • Varsayılan Helvetica Segoe Georgia Times

Gezi Parkı ağaçlarını korumak için direndik. Ağaçları koruyanları polisten ve hükümetten korumak için milyonlarca insan direnişe geçtik.

Tehdit altında olan, sadece AKP'nin kapitalistlerin kazanması için tahrip ettiği kalan yeşil alanlar, dereler, ormanlar, denizler değil. Dünyada insan ve canlı yaşamının mümkün olmayacağı iklim koşullarına doğru hızla gitmekteyiz.

Atmosferdeki karbondioksit oranı 400 ppm'yi aştı. İklim değişikliğini engelleyebilmek için bu oran 350 ppm'nin aşağısına çekilmeli. On yıllardır bilim insanlarının, çevre hareketlerinin, antikapitalistlerin ve sosyalistlerin "350" talebine rağmen, küresel kapitalizm petrol, kömür, doğal gaz gibi fosil yakıtları tüketerek dünyayı yaşanmaz bir yere çeviriyor.

Devletler ve hükümetler, iklim değişikliğini önleyecek tedbirleri almaya yanaşmıyor. Biz yüzde 99'uz, onlar ise yüzde 1'in çıkarları için gezegenimizi felakete sürüklüyor.

Küresel kapitalizmin neo-liberal ekonomik politikalarını acımasızlıkla uygulayan AKP hükümetinin kirli enerji politikaları, Türkiye'yi atmosfere en fazla karbondioksit gazı salan ülkelerden biri yaptı.

Gezi direnişine karşı yalanlara sarılan AKP hükümetinin hesap vermesi gereken gerçekler:

- Türkiye, BM İklim Değişikliği Çerçeve İklim Sözleşmesi ve Kyoto Protokolü'ne taraf olmasına rağmen, AKP iklim için hiçbir şey yapmıyor. Felaketi getirecek kirli enerji politikalarını halkın tepkisine rağmen uyguluyor.

- Türkiye'de 2010'da iklim değişikliğiyle bağlantılı doğal felaketlerden 2,5 milyon kişi etkilendi, tahminen 35 bin kişi bu felaketler sonucu hayatını kaybetti.

- Türkiye, 2011'de sera gazlarını artırarak Avrupa üçüncüsü oldu. TÜİK'in verilerine göre 2011 yılı sera gazı emisyonu, CO2 eşdeğeri olarak 422,4 milyon ton (Mt) olarak tahmin edildi.

- AKP hükümetinin enerji politikaları, küresel iklim değişikliğine yol açan fosil yakıtların tüketimine dayalı. 2011 yılı emisyonlarında CO2 eşdeğeri olarak en büyük payı %71 ile enerji kaynaklı emisyonlar alırken, bunu sırasıyla %13 ile endüstriyel işlemler, %9 ile atık ve %7 ile tarımsal faaliyetler takip etti.

Bunların faturasını, felaketler, yüksek vergiler, kabarık faturalar, kalitesiz ve sağlıksız bir yaşam ile biz ödüyoruz.

Gezi Parkı için direndik. Gezegen için, canlı yaşamı için de direnmeliyiz. Gezi Parkı, başka bir dünyanın mümkün olduğunu hepimize gösterdi.

29 Haziran Cumartesi günü İstanbul Kadıköy'de 14 ülkeden 500 aktivistin katılımıyla "İklimi değil, sistemi değiştirelim" yürüyüşü gerçekleşecek.

Özgürlükten ve yaşamdan olan herkesi, Gezi direnişçilerini birlikte ses çıkartmaya, cumartesi günü saat 15.00'te Haydarpaşa Numune Hastanesi önünde buluşmaya çağırıyoruz.

Bu daha başlangıç, mücadeleye devam!

Başka bir dünya mümkün!

Devrimci Sosyalist İşçi Partisi

29 Haziran saat 15.00'te Hayrdarpaşa Numune Hastanesi önünden başlayacak, Kadıköy Meydanı'nda sonlanacak yürüyüş için çağrı yapan kuruluşlar:

350.org, TEMA Vakfı, Greenpeace, Yeşil Düşünce Derneği, Açık Radyo, Çevre Hukuku Derneği, Toplum Gönüllüleri, Küresel Eylem Grubu, Bağımsız Hayvan Hakları Aktivistleri, Sokak Bizim Derneği, Gola Kültür Sanat ve Ekoloji Derneği, EuroSolar Türkiye, Fikir Sahibi Damaklar, Yuva Derneği ve Su Hakkı Kampanyası, Anti-kapitalist Öğrenciler