Kürtajı yasaklayan yasa gelirse Meclis'in kapısında olacağız

MARKSİST.ORG
Tipografi
  • Daha Küçük Küçük Orta Büyük Daha Büyük
  • Varsayılan Helvetica Segoe Georgia Times

AKP hükümetinin kürtaj hakkına yönelik saldırılarına karşı protestolar İstanbul'da bugün de sürdü. Kürtaj Yasağına Hayır İnisiyatifi'nin çağrısıyla Galatasaray Meydanı'nda bir araya gelen aktivistler, İstiklal Caddesi boyunca "AKP elini bedenimden çek" diyerek yürüdüler.

Yürüyüş boyunca "Kürtaj haktır, Uludere katliam", "Sana ne Tayyip?", "Kürtaj yasağı kadınları öldürür", "Çeneni kapa, çeneni kapa, Melih Gökçek çeneni kapa" sloganları atan aktivistler, hükümetin çeşitli sözcülerinin konuyla ilgili yaptığı kadın düşmanı açıklamalara tepki gösterdiler.

Islıklar, alkışlar ve şarkılarla yürüyen Kürtaj Yasağına Hayır İnisiyatifi aktivistleri, Taksim'de çevredekilerin de yoğun desteğini aldı. Bekar Sokak önünde grup adına basın açıklamasını Özge Pehlivan yaptı.

Her fırsatta kadın erkek eşitliğine inanmadığını dile getiren, kadınlardan en az 3 çocuk doğurmalarını isteyen Başbakan'ın kürtaj karşıtı sözleriyle başlayan sürecin hükümet adına bir kampanyaya dönüştüğünün belirtildiği açıklamada, "Gebe kalmak ya da kalmamak, çocuk doğurmak ya da doğurmamak kadınların karar vereceği bir şeydir ve bu kararın tartışılır bir yanı yoktur. Her gün beş kadın öldürülüyor, "genel ahlak" gerekçesiyle kadına yönelik ayrımcılık körükleniyor, şimdi de kürtaj karşıtı söylemler aynı ne idüğü belirsiz "ahlakın" içinde önümüze sürülüyor. Yeni anayasa hazırlama iddiasında olanlar kadınların en temel hakkını gasp etme derdinde!" denildi.

Kürtaj hakkının pazarlığa açılmasının kadın cinayetlerini teşvik ettiğini söyleyen Pehlivan, "Devletin yapması gereken şey kürtajı yasaklamak değil, isteyen kadınların ücretsiz, güvenilir ve sağlıklı koşullarda kürtaj olması için olanaklar yaratmaktır" dedi.

Pehlivan son olarak, kürtajı yasaklayan yasa Meclis'e geldiği takdirde Kürtaj Yasağına Hayır İnisiyatifi olarak TBMM'nin kapısında olacaklarını söyleyerek "Sen kadınlarla uğraşmayı bırak Erdoğan, Roboski katliamının hesabını ver" şeklinde konuştu.

SON SAYI