Kürtaj yasasına hayır inisiyatifi: Kürtaj haktır!

ETKİNLİKLER
Tipografi
  • En Küçük Küçük Orta Büyük En Büyük
  • Varsayılan Helvetica Segoe Georgia Times

Kürtaj yasasına karşı yüzlerce kişi bugün Taksim'deydi. Kürtaj yasasına hayır inisiyatifi tarafından düzenlenen eylemde, protesto gösterilerinin her Cumartesi aynı yer ve saatte devam edeceği ve kadınların kürtaj hakkını sınırlayan bir yasa çıkarılması dahilinde, bu eylemlerin meclisin önüne taşınacağı belirtildi.

Başbakan Erdoğan'ın "Her kürtaj bir Uludere'dir" diyerek başlattığı kürtaj yasası tartışmaları sürerken, bugün yüzlerce kişi kürtaj yasasını protesto etmek için Taksim'deydi. Bir kadın hakkı olan kürtaj ile, 5 ay önce Uludere'de 34 kişinin öldürüldüğü katliamı birbirine karıştıran Erdoğan'a "Kürtaj haktır, Uludere katliam!" sloganı ile seslendiler.

"AKP elini bedenimden çek", "Çeneni kapa, çeneni kapa Recep Tayyip", "Recep Akdağ istifa" sloganlarıyla yürüyen coşkulu kalabalık, çevredekilerin de desteğini aldı. Kadın erkek binlerce insan tarafından destek gören kampanyanın tüm hızıyla devam edeceği belirtildi.

"Kürtaj haktır" kampanyası Kürtaj yasasına hayır inisiyatifi aktivistleri tarafından bugün sokakta başlatıldı. İnternet üzerinden süren imza kampanyasında toplanan beş bini aşkın imzaya ek olarak bugün İstiklal Caddesi Bekâr Sokak girişinde saat 16.00'dan itibaren açılan stantta binlerce kişi imza verdi. Yoğun ilginin olduğu stantta canlı politik tartışmalar da yaşandı.

Recep Akdağ istifa!

Saat 18.00'da Galatasaray Meydanı'nda toplanan grup, "Kürtaj haktır, Uludere katliam", "Kürtaj yasağı kadınları öldürür", "Beden benim, karar benim" ve "Kadınlar kuluçka makinesi değildir" dövizleri taşıdı.

Basın açıklamasını okuyan Nisan Ak, "Başbakan'ın kürtaj hakkına karşı yaptığı konuşma bir kampanyaya dönüştü. AKP'li vekiller dört bir ağızdan kürtajın yasaklanması gerektiğini söylemeye başladılar. Ne cinayet ne de insanlık suçu, kürtaj bir haktır!" dedi.

Açıklamada Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın kürtaj tartışmaları üzerine yaptığı yoruma da değinilerek, Bir çift lafımızı da sağlık bakanı hakkında iletmek istiyoruz. Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın tecavüz sonucu oluşan gebeliklerde dahi doğum yapılmasına ilişkin söyledikleri tecavüzü aklamanın ta kendisidir. Her dört saatte bir tecavüz ya da tecavüz girişiminin yaşandığı bir ülkede Sağlık Bakanı'nın sözleri tecavüzü basit bir kriminal olaya indirgeyen, normalleştiren ve kadınları rencide eden açıklamalardır. Sağlık Bakanı Recep Akdağ bu açıklaması yüzünden bir dakika daha o koltuğu işgal etmemeli, derhal istifa etmelidir!" denildi.

Sloganlarla ve şarkılarla Galasataray Meydanı'ndan Bekar sokakta açılan standa yürüyen eylemcilerin sayısı yürüyüş sırasında hızla artarken, eylemcilere alkışlarla pek çok kişi destek oldu. Eylem sırasında "AKP elini bedenimden çek" , "Çeneni kapa, çeneni kapa Recep Tayyip çeneni kapa" , "Sana ne Tayyip" , "İstifa istifa Recep Akdağ istifa" ,"Benim bedenim, benim kararım" sloganları atıldı. Bekar sokakta bitirilen eylemin sonunda "Kürtaj haktır inisiyatifi"nin bundan sonra her Cumartesi sokakta olacağı, hükümetin yasayı meclise getirmesi durumda Ankara'ya gideceği ifade edildi. Eylemin ardından yapılan "Kürtaj yasasına hayır inisiyatifi" kampanyası toplantısında yaygın bir kampanyanın nasıl yürütüleceği üzerine tartışıldı.