HDP Beyoğlu adayı Korhan Gümüş: "Kadir Topbaş'ın Taksim projesini reddediyoruz"

DİĞER
Tipografi
  • Daha Küçük Küçük Orta Büyük Daha Büyük
  • Varsayılan Helvetica Segoe Georgia Times

DSİP MK üyesi, mimar ve HDP Beyoğlu Belediyesi Eş Başkanı adayı Korhan Gümüş, bugün HDP Beyoğlu İlçe Örgütü tarafından düzenlenen, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin açıkladığı Taksim projesi üzerine toplantıda konuştu.

Toplantıya başlarken, seçim kampanyasının ilk gündemi olarak niçin Kadir Topbaş'ın sunduğu Taksim Projesi'ni konuştuklarını açıklayan Korhan Gümüş, "Çünkü burası bir kent meydanından öte, rejimin kristalize olduğu, nasıl yönetildiğimizin görüldüğü bir bellek mekanı. Hep müzakere özürlü süreçlerle belirlenmiş bir kamusal alan. Bunu kabul etmiyoruz" dedi.

AKM'nin polis karargahı hâline getirildiğini, Gezi Parkı'nın ortadan dikenli tellerle bölündüğünü dile getiren Gümüş, "Topbaş'ın kentsel tasarım projesi, müzakere özürlülüğün son örneği. Bunu reddediyoruz. Orada en ufak bir değişikliği bile tartışmaya açmamız gerek. Bu, şehrin anayasasıdır" ifadelerini kullandı.

Kadir Topbaş'ın projesinde, Taksim'de bir daha gösteri düzenlenemeyeceğinin, konser veya tören yapılamayacağının anlaşıldığını dile getiren Korhan Gümüş, "Buna bir kişi karar veremez. Bu, demokratik yaşam hakkına bir müdahale göstergesidir" dedi.

Taksim-Şişli arasındaki yeşil alanın, bazıları için içine inşaat yapılacak bir boşluk, sermaye için ise bir yatırım alanı olduğuna dikkat çeken Gümüş, "Biz ise bu alana gözümüz gibi bakma sözü veriyoruz. Seçim kampanyamızı buradan başlatıyoruz. Kentin merkezindeki bu yeşil alanı koruyacağız. Burası sadece bir park değil, bir yaşam alanı. Korunması çok önemli" diye konuştu.

AKP'li büyükşehir belediye başkanı Kadir Topbaş'ın mimari bilgisini tartışmayacağını, projeden görüldüğü üzere hâlâ hiçbir şey öğrenmediğinin anlaşıldığını dile getiren Korhan Gümüş, "Kentin en önemli meydanı nasıl meydan olmaktan çıkarılır? Bu kararı bir kişi alabilir mi? Bunu kabul etmediğimizi İstanbullular olarak hep birlikte söyleyelim. Daha iyi bir şehir mümkün. Bütün konuları tartışmamızı sağlayacak radikal bir müzakere süreci başlatmalıyız. Bu sistemle baş etmenin yolu bu" diyerek sözlerini bitirdi.

Diğer Belediye Başkanı Eşbaşkan adayı, Roboskîli Seyhan Alma Ürek ise AKP iktidarının Gezi'yi anlamadığını belirterek, AKP'nin yerelin az olan yetkilerini hepten merkezileştirdiğini, Erdoğan'ın "Türkiye büyükşehir belediye başkalığı" yaptığını kaydetti. Ürek, kadın, engelli, LGBTİ dostu bir kent tasarlayacaklarını dile getirdi.

SON SAYI