Antikapitalist Öğrenciler: Dershaneleri de, dershaneyi mümkün kılan bu sistemi de istemiyoruz!

DİĞER
Tipografi
  • Daha Küçük Küçük Orta Büyük Daha Büyük
  • Varsayılan Helvetica Segoe Georgia Times

Antikapitalist Öğrenciler tarafından dershanelerin kapatılması üzerine yürütülen tartışmalarla ilgili yapılan açıklamada, "Özel dershaneler, üniversiteler, yurtlar değil, parasız, bilimsel, eşitlikçi, anadilinde bir eğitim istiyoruz. Üniversite ve iş garantisi istiyoruz!" denildi.

Açıklamanın tamamı şöyleydi:

"Aşk, rekabet, 0.5 ucu olan var mı... Bu üçlü olmadan yaşayan öğrenci neredeyse yok artık. Üniversiteden mezun olunca da işler pek değişmiyor gerçi: Aşk, rekabet, yol+yemek+sigorta var mı... Sebebi yeterli sayıda dershanenin olmaması değil, yeterli sayıda dershanenin olması da değil. Dershane işin detayı. Şimdilerde "dershaneler kapatılsın/kapatılmasın" tartışmasına girerek asıl sorunumuzun çözümü etrafında bir elektronun atom merkezi etrafında kararsız bir şekilde hareket ettiği gibi oradan oraya salınıyoruz. Öğrencilerin gerçek ihtiyaçlarından, taleplerinden, İstediğimiz şeyin dershane olmadığını, Başbakan'dan iyi olmasın, pekâlâ biliyoruz. O zaman neden dershaneye gidiyoruz, ailelerimiz tarafından dershanelere yollanıyoruz?

Fizik, matematik, kimya, tarih, coğrafya, edebiyat, biyoloji, dil ve anlatım çok önemli ve kültürle dolup taşalım istediğimizden değil. İyi bir üniversiteye girmek, mezun olup işimizi garantilemek için. Bunun için 0.5 uç tüketiyoruz. Gerçekten fena olmayan bir maaş alabilmek için, güvenceli bir işte çalışabilmek için; güzel üniversitelerden mezun olmak gerekiyor. Bunun için de iyi okullara ve yaprak test sorularının sınavda çıkma garantisini en çok veren dershaneye bir ton para dökmek gerekiyor.

Yani sözüm ona sonsuz fırsatların önümüze serildiği özgürlükler dünyasında artık "ayakları üstünde durmak" zorunda olan bireyler olduğumuz için, "okusun bizim gibi olmasın, bize muhtaç olmasın, parasını kazansın" diyen aileler çocuklarına sigorta taksidi öder gibi yatırım yapıyorlar. Aksi takdirde çocukları başlarına kalacak, işsizler ordusuna katılmadan evvel Türk ordusuna gidecek ki iş ihtimali çıkarsa karşısına engel olmasın. Bu esnada dershane parasını yetiştiremeyen ailelerin vay haline. Doğal seleksiyona kurban gittiler bile.

Oysa bilimsel, eşitlikçi, anadilinde eğitim için ailelerin cebinden fazladan bir lira daha çıkmamalı. Halihazırda, okullar milliyetçi safsatalarla dolu, zorla din eğitimini üstelik tek bir mezhep eğitimini dayatan, tektipleştirici, militarist, erkek-egemen bir torna tezgâhıyken, tornadan başarıyla geçsek bile iş bulma ümidinin olmadığı aşikar. Eğitimin pespayeliği değil, iş bulma umudu var ediyor dershaneleri.

Dershaneleri de, dershaneyi mümkün kılan bu sistemi de istemiyoruz.

Özel dershaneler, üniversiteler, yurtlar değil, parasız, bilimsel, eşitlikçi, anadilinde bir eğitim istiyoruz. Üniversite ve iş garantisi istiyoruz!

Antikapitalist Öğrenciler"

http://antikapitalistogrenciler.org/

SON SAYI