"Suriyeli sığınmacılarla dayanışmaya!"

DİĞER
Tipografi
  • Daha Küçük Küçük Orta Büyük Daha Büyük
  • Varsayılan Helvetica Segoe Georgia Times

Suriye Halkının Yanındayız Platformu tarafından düzenlenen 'Suriyeli sığınmacılar kardeşimizdir' forumu 12 Ekim Cuma günü gerçekleştirildi. Çok sayıda Suriyeli aktivistin de katıldığı forumda Suriyeli sığınmacılarla dayanışmak için öneriler tartışıldı.

Forum, Tunus'ta Muhammed Buazizi'nin kendisini yakmasıyla alevlenen Arap devrimleri sürecini özetleyen bir video ile başladı. Arap devrimleri sırasında halklarının özgürlüğü için canlarını feda eden gençlerin anısına ithaf edilen videoda Tunus, Bahyren, Mısır, Yemen ve Suriye'den halk gösterilerinden ve devlet güçlerinin gösterilere karşı uyguladığı şiddetten görüntüler yer aldı.

Daha sonra açılış konuşmasını yapan DSİP Eşsözcüsü Şenol Karakaş, Suriye Halkının Yanındayız Platformu'nun kuruluş amacını özetledi.

Suriyeli aktivistlerden Muhammad Almahmoud, yaşanan devrimci süreci özetleyerek, Suriye halkının ilk altı ay barışçıl gösteriler yaptığını ancak Esad'ın bu gösterilere şiddetle yanıt verdiğini ve gösterilerde çok sayıda kişinin öldüğünü anlattı. Esad'ın katliamlarının devam ettiğini belirten Almahmoud, Suriye halkıyla uluslararası dayanışmanın öneminin altını çizdi. Forum, katılımcıların Suriye devrimi hakkındaki görüşleri ve Suriyeli sığınmacılarla somut bir dayanışma ağının örülmesi gerektiğine dair önerileriyle devam etti.

Sığınmacı kamplarına herhangi bir sivil kuruluşun giriş izninin olmamasının eleştirildiği konuşmalarda, yaklaşan kış aylarına vurgu yapıldı. Söz alan katılımcıların birçoğu, Türkiye'de gerçekleşen depremler sonrası çadır kamplarında yaşananlara gönderme yaparak kış aylarının yanan çadırlara ve salgın hastalıklara neden olabileceğinden bahsetti.

Forum, Suriye devrimiyle dayanışmak isteyenlerin her çarşamba gerçekleşen platform toplantılarına katılabileceği ve platformun 1 Aralık'ta Taksim'den Suriye Konsolosluğu'na yürüyüş düzeneyeceği duyurularıyla sona erdi.

SON SAYI