Yürüyoruz: Kürtaj haktır, karar kadınların!

KÜRTAJ YASAĞINA HAYIR
Tipografi
  • Daha Küçük Küçük Orta Büyük Daha Büyük
  • Varsayılan Helvetica Segoe Georgia Times

Geçtiğimiz hafta 22 ayrı merkezde oturma eylemi yapan Kürtaj Haktır Karar Kadınların Platformu, 17 Haziran Pazar günü saat 16:00'da kürtaj hakkının kısıtlanmasına veya yasaklanmasına karşı olan tüm kadınları Pangaltı'dan Taksim'e yürümeye çağırıyor. Platforma birçok kadın örgütü ve sol-sosyalist partiyle birlikte DSİP'li kadınlar da destek veriyor.

Platformun eylem çağrısı şöyle:

Yürüyoruz!

KÜRTAJ HAKTIR, KARAR KADINLARIN

Tüm kadınları; seslerimizi birleştirmek, "kürtaj haktır karar kadınların" demek için 17 haziran Pazar günü saat 16.00da Pangaltı Metro çıkışında buluşmaya çağırıyoruz.

Sevgili Kadınlar,

Bizler, kürtaj hakkımızın geri almaya kalkanlara dur demek için, coğrafyanın dörtbiryanında biraraya geldik. Bedenlerimize, cinselliğimize, doğurganlığıma, hayatlarımıza müdahale edilmesine karşı çıkıyoruz.

KÜRTAJ HAKTIR, YASAKLAMAK İSE CİNAYET!

· Çünkü sağlıklı, güvenli ve ücretsiz kürtaj hizmeti sağlanmadığı, doğum kontrolü sadece kadınların üzerine yıkıldığı için yılda seksen bin kadın ölüyor.

· Çünkü gebeliğe bağlı ölüm oranlarında güvensiz koşullarda yapılan kürtajın etkisi ilk sırada yer alıyor.

· Çünkü kürtaj yasağı kadınları "merdiven altlarında" ölüme terk etmek demek.

AKP ELİNİ BEDENİMİZDEN ÇEK!

· Çünkü kadınlara yönelik bu son saldırının da, AKP'nin kadın düşmanı politikalarının bir parçası olduğunu, "3 çocuk, yok yetmez, 5 çocuk" doğurun diyen, "kadın-erkek eşitliğine" inanmadığını her fırsatta tekrarlayan Başbakan'ın amacının "Türk" nüfusunu arttırarak çoğalmak ve yanı sıra ucuz iş gücü yaratmak olduğunu biliyoruz. Ne bedenimizin, ne doğurganlığımızın; "nüfus politikaları"na alet edilmesine izin vermeyeceğiz!

KÜRTAJ HAKTIR, ULUDERE KATLİAM

· Çünkü "Her kürtaj bir Uludere'dir" diyen Başbakan yanılıyor, kürtaj ve sezaryen değil, Uludere cinayettir/katliamdır.

· Çünkü günde beş kadının savcılıklara, karakollara başvurduğu halde korunmaması ve devletin bilgisi dâhilinde, erkekler tarafından öldürülmesi cinayettir/katliamdır.

ÜCRETSİZ, SAĞLIKLI, GÜVENLİ KÜRTAJ HAKKIMIZ!

· Çünkü mevcut düzenleme de yetmez diyor ve ücretsiz, sağlıklı, güvenli, erişilebilir kürtaj hakkı için mevcut düzenlemelerin genişletilmesini ve kürtaj süresinin pek çok ülkede olduğu gibi en az 12 haftaya çıkarılmasını istiyoruz.

CİNSELLİĞİMİZİ, DOĞURGANLIĞIMIZI, BEDENİMİZİ DENETLEYEMEZSİN-İZ

· Çünkü kürtaja yol açan istenmeyen gebeliklerin sorumluluğunun, korunmayı reddeden, doğum kontrol yöntemlerini gündemine almayan erkekler olduğuna dikkat çekiyor ve erkekler için doğum kontrol merkezleri oluşturulsun istiyoruz.

Bedenimiz, cinselliğimiz ve doğurganlığımız; ne Başbakan, ne Bakanlar, ne ilahiyatçılar, ne diyanet başkanları, ne kocalar, babalar, sevgililer tarafından denetlenebilir! Yasakçı, denetçi, kadın düşmanı politikalara yol vermemek için 17 Haziran Pazar günü saat:16.00'da Pangaltı Metro çıkışında buluşalım.