"Kürtaj haktır, yasaklamak cinayet"

KÜRTAJ YASAĞINA HAYIR
Tipografi
  • Daha Küçük Küçük Orta Büyük Daha Büyük
  • Varsayılan Helvetica Segoe Georgia Times

Kürtaj Haktır Karar Kadınların Platformu'nun çağrısıyla bir araya gelen çok sayıda demokratik kitle örgütü ve siyasi partinin yanı sıra bağımsız kadınlar, bugün İstanbul'da Osmanbey'den Taksim'e yürüyerek "Kürtaj haktır, yasaklamak cinayet" sloganlarıyla kürtaj hakkına yönelik saldırıları ve AKP'yi protesto etti.

16:00'da Pangaltı metro çıkışından başlayan yürüyüşe 3 bine yakın kadın katıldı. DSİP'li kadınlar da "Kürtaj haktır Uludere katliam" sloganlarıyla eylemdeydi.

Protestoya katılan kadınlar "Tayyip kaç kaç kaç, kadınlar geliyor", "Kürtaj haktır, tecavüz suçtur", "AKP elini bedenimden çek", "Kürtaj haktır, yasaklamak cinayet" sloganları, zılgıtlar, davullar ve ıslıklar eşliğinde yürüdüler.

Eylemcilerin ellerindeki dövizlerde "Cinsiyetçi başbakan istemiyoruz", "Kürtaj haktır, karar kadınların", "Kürtaj yasaklanamaz", "Kürtaj haktır, Uludere katliam", "Uludere'nin hesabını ver" gibi slogan ve talepler yazılıydı.

"Sokakta olmaya devam edeceğiz"

Taksim'e varıldığında platform adına Türkçe ve Kürtçe metin okundu. Türkçe metni okuyan Göknil Akdağ, üç haftadır sokaklarda olduklarını ve olmaya devam edeceklerini belirterek, şöyle dedi:

"Başbakanın açıklamasının üçüncü haftasındayız. Üç haftadır sokaklardayız. Kürtaj yasağına veya kürtaj hakkının sınırlandırılmasına direneceğimizi haykırıyoruz."

Göknil Akdağ, "Ne cinsiyetçi medyanın hakaretleri ne polisin şiddeti, 'Kürtaj haktır karar kadınların", 'Kürtaj yasaklanamaz, bedenimiz bizimdir' diye sokaklara dökülen kadınları durduramıyor, durduramayacak" diye konuştu.

Kürtajın yasaklandığı ülkelerde, sağlıklı, güvenli ve ücretsiz kürtaj hizmeti sağlanamadığı için yılda 80 bin kadının öldüğünü belirten Göknil Akdağ, kürtaj yasağının, kadınları 'merdiven altında ölüme terk etmek' anlamına geldiğini söyledi.

Kürtajın yasaklanmasına karşı sokaklarda olmaya devam edeceklerini belirten Göknil Akdağ, Sağlık Bakanı'nın 'orta yol bulacağız' açıklamasına şöyle yanıt verdi:

"Bedenimiz, cinselliğimiz, doğurganlığımız üzerinden pazarlık yapmıyoruz. 8 haftaya kadar kürtaj yapılması önerisini kabul etmiyoruz. Evli kadınların eşlerinin onayıyla kürtaj yaptırmasını sağlayan düzenlemenin değiştirilmesini, kürtaj kararını sadece kadınların vermesini istiyoruz. En az 12 haftaya kadar yapılabilen sağlıklı, güvenli, ücretsiz kürtaj hakkı için direniyoruz."