Nükleere de silahına da HAYIR!

KÜRESEL EYLEM GRUBU
Tipografi
  • Daha Küçük Küçük Orta Büyük Daha Büyük
  • Varsayılan Helvetica Segoe Georgia Times

ABD savunma bakanı Leon Panetta, yeni ortaya çıkan bir rapora dayanarak İsrail’in önümüzdeki baharda İran’a saldıracağını iddia etti.

Washington Post gazetesi’nde yer alan haberde İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak'ın İran'a askeri müdahale olasılığı nedeniyle İsrail ve ABD'nin mayıs ayında planladığı füze tatbikatını ertelediği ve bu nedenle ABD'den özür dilediği belirtildi.

İsrail, yıllardır nükleer silahların ‘diğer’ ülkelerin eline geçmesinden tedirginlik duyan ve bu konuda cephe oluşturan muasır medeniyet seviyesindeki ülkelerin İran’a saldırırken yanında yer alması için uğraşırken; İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney uluslararası tüm baskılara rağmen İran'ın nükleer programından taviz vermeyeceklerini dile getirdi.

 

İlk nükleer silah denemesini 1979 yılında Güney Afrika’da yaptığı düşünülen -ancak bunu hiç bir zaman onaylamayan- İsrail, kendisinin değil ama İran’ın nükleer silah üretmesinin dünya için tehlike olduğunu düşündüğünden olsa gerek İran’a saldırmayı planlıyor.

Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü (SIPRI)’nın raporlarında değinilen silahlanmadaki artış dünya çapındaki nükleer silahlanmalarla taçlanıyor.

Rusya'nın 14 bin, ABD'nin 2 bin 700, Fransa'nın 300, Çin'in 180, İngiltere'ni 160, Pakistan'ın 60, Hindistan'ın 60, Kuzey Kore'nin 10 adet açıklanmış silahı varken İsrail'in açıklamamasına rağmen 80 adet nükleer silahı olduğu söyleniyor.

Türkiye’de halkın %65’i nükleer santrallerin kurulmasına karşıyken ‘nükleere evet silahına hayır’ diyerek komuoyunu rahatlatmak için çabalayan hükümetin nükleer ısrarı bu yarıştan hiç de geri kalmak istemediğini gösteriyor.

Eli Haligua, 6 Şubat 2012

SON SAYI