TTK Ermeni Masası Başkanı Kemal Çiçek görevden alınsın!

DURDE PLATFORMU
Tipografi
  • Daha Küçük Küçük Orta Büyük Daha Büyük
  • Varsayılan Helvetica Segoe Georgia Times

Bir televizyon programında Garo Paylan nezdinde tüm Ermenilere "Böyle konuşursan sonun California olur" diyerek tehditler savuran Türk Tarih Kurumu Ermeni Masası Başkanı Kemal Çiçek hakkında Irkçılığa ve Milliyetçiliğe Dur De girişimi bir açıklama yaptı.

Hükümeti, Çiçek'i görevden almaya ve "Ermeni masası"nı lağvetmeye çağıran DurDe'nin açıklaması şöyle:

"25 Nisan 2012 Çarşamba günü CNN Türk'te, Ahmet Hakan'ın sunduğu "Tarafsız Bölge" programında Türk Tarih Kurumu Ermeni Masası Başkanı Kemal Çiçek bir Ermeni yurttaşımız nezdinde tüm Ermenilere tehdit ve gözdağı anlamına gelecek şekilde "Böyle konuşursan Türk toplumunun tepkisiyle karşılaşırsın. Sonun California olur" cümlelerini sarf etti.

24 Nisan soykırım anmalarının ertesi günü, soykırımı ve soykırımdan kurtulan Ermenilerin göç etmek zorunda kalmalarını çağrıştırarak söylenen bu sözler TCK 216. Madde uyarınca "halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek" suçudur. Kemal Çiçek kullandığı nefret söylemiyle sadece dostumuz Garo Paylan'ı değil tüm Türkiyeli Ermenileri bir kez daha tehdit etmiş ve hedef göstermiştir.

Bu ırkçı zihniyet karşısında Garo Paylan'ın ve tüm Ermeni yurttaşlarımızın yanında olduğumuzu ilan ediyor, hükümeti Kemal Çiçek'i görevden almaya ve 21. Yüzyılda hâlâ yurttaşların bir bölümünü 'yabancı' sayan 'Ermeni Masası'nı lağvetmeye çağırıyoruz.

Bu çerçevede, İnsan Hakları Derneği, İstanbul Şubesi Irkçılık ve Ayrımcılığa Karşı Komisyon'un 3 Mayıs 2012'de (yarın) Çağlayan'da, 13:30'da, Kemal Çiçek hakkında bulunacağı suç duyurusunu yerinde buluyor ve tüm katılımcılarımızı da desteklemeye davet ediyoruz.

Programın sunucusu Ahmet Hakan'ı da 1980 döneminde uygulanan "karıştır-barıştır" mantığıyla hazırlanan ve zayıf tarafta kalanları rencide eden program formatını gözden geçirmeye çağırıyoruz.

Irkçılığa ve Milliyetçiliğe DurDe Girişimi

2 Mayıs 2012"

SON SAYI