Bir kez daha: “Ermeni öldürmek serbesttir!”

DURDE PLATFORMU
Tipografi
  • Daha Küçük Küçük Orta Büyük Daha Büyük
  • Varsayılan Helvetica Segoe Georgia Times

Hrant Dink davasında mahkeme, ortadaki o kadar kanıta rağmen, sadece tetiği çeken katili ve onu azmettiren son halkayı cezalandırdığında dedik ki:

“Mahkemenin bu kararı devlet adına işlenen cinayetlerde devletin hiçbir unsuruna dokundurtmayacağının bir kez daha kanıtlanması anlamına gelir. Onlarca kez ihbarı yapılmış, polisten valiliğe, jandarmadan muhbirlerine, istihbarat birimlerinden Pelitli halkına kadar herkesin aylar öncesinden bildiği; çok sayıda devlet görevlisinin bağlantısı kanıtlanan bir cinayet davasında mahkeme, devlet görevlileri arasında sayılabilecek bir jandarma muhbirini bile adalet isteyenlere teslim etmedi.

Bağlantısı saptanan diğer tüm görevlileri de terfi ettirip ödüllendirdi ve böylece “Ermeni öldürürsen arkandayım” mesajını bundan sonraki suçları işleyeceklere vermiş oldu.” http://www.durde.org/2012/01/hrant-dink-davasinda-karar-verildi-ermeni-oldurmek-serbesttir/#more-4952

 

Tam da dediğimiz gibi oldu. Sevag Şahin Balıkçı Ermeni Soykırımı’nın başlangıcının yıldönümü 24 Nisan 2011’de, askerlik yaptığı Batman’da, BBP sempatizanı katil Kıvanç Ağaoğlu tarafından öldürüldü. Bugün (30 Ocak) Diyarbakır 2′nci Hava Kuvvet Komutanlığı Askeri Mahkemesi’nde görülen 3′üncü duruşmasında, zaten tutuksuz yargılanan katilin tutuksuz yargılanmasının devamına oy çokluğu ile karar verildi.

29 Temmuz’daki ilk duruşmada askeri mahkeme;

“…vefat eden erimizin çok samimi arkadaşı olup emniyetle görevlendirilen bir er, kendisine zimmetli bulunan piyade tüfeği ile oynadığı sırada, çalışma grubunda bulunan ve o esnada birkaç metre ötede çalışmakta olan Jandarma Er Sevag Şahin Balıkçı’yı karın boşluğundan kazaen yaralamıştır… ” demiş ve “olayda kasıt görülmemesi üzerine ölüme sebebiyet veren er tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştırkararıyla katili serbest bırakmıştı. Açılan davanın aynı dönemde askerlik yapan bir tanığı mahkemeye verdiği yazılı ifadede, iki askerin şakalaştıklarını ancak Sevag’ın nasıl vurulduğunu görmediğini belirterek, kaza sonucu yaralandığını söylemişti.

Yasalara aykırı olduğu halde mahkeme, Balıkçı ailesinin ve avukatlarının bulunmadığı bir duruşmada katilin ailesi tarafından yönlendirilmiş bir yazılı ifadeyi kabul etmişti. Ancak bu tanık vicdanen rahatsız olmuş olacak ki geçtiğimiz günlerde ifadesini değiştirdi. Sevag Balıkçı’yla katil arasında bir yakınlık ya da şakalaşma olmadığını, Ermeni gencin hedef alınarak vurulduğunu gördüğünü söyledi. Cinayet konusunda kamuoyunun yanıltıldığı böylece apaçık biçimde ortaya çıktı. Ama mahkeme bu apaçık beyana rağmen katili serbest bıraktı. http://www.durde.org/2012/01/sevag-icin-adalet/#more-5073

Tıpkı Sevag Balıkçı’nın 24 Nisan’da öldürülmesinin siyasi içerikli ırkçı bir mesaj taşıması gibi mahkemenin bu kararı da siyasi içerikli ırkçı bir mesaj taşıyor: Ermeni öldürmek serbesttir ve devlet Ermeni öldürenin arkasındadır! Kararın Fransa’da soykırımın inkârını cezalandıran yasanın onaylanmasının yoğun biçimde tartışıldığı günlere denk gelmesi de bu fikri kuvvetlendiriyor. Askeri mahkeme ırkçı bir nefret cinayetinin arkasında duruyor.

DurDe Girişimi olarak öncelikli talebimiz hükümetin bu davaya el koyarak askeri mahkemeden alıp sivil mahkemeye verecek bir düzenleme yapmasıdır. “Askeri mahalde işlenen suçlara askeri mahkemeler bakar” masalına karnımız tok. Darbe planları da askeri mahalde yapılıyor ama sivil mahkemelerde yargılanabiliyor. Kaldı ki işlenen bu suçun askeri bir vazifeyle ilgisi de yok. Bundan sonra yapılacak iş tüm tanıkların yeniden dinlenmesi, tetiği çekenin bu suçu tek başına mı yoksa organize biçimde veya teşvik edilerek mi işlediğinin araştırılmasıdır.

Giderek zedelenen ve onarılmaz yaralar alan adalete güven duygusunun yeniden tesis edilmesinin, her dil, din ve etnik kökenden yurttaşın barış içinde bir arada yaşamasının garanti altına alınmasının yolu, her şeyden önce, bu adaletsiz kararların önüne geçmektir.

Tekrarlanan cinayetlere ve bunlar karşısında alınan birbirinin tekrarı kararlara karşı biz de tekrar ediyoruz:

Bazılarınız Ermenileri sevmeyebilir hatta Ermenileri 1915′ten beri öldürenlerin torunları olmaktan kıvanç duyabilir.

Ama biz, hepimiz, her etnik kökenden insana bütünüyle eşit yurttaşlık sağlanana kadar, Ermeni olmaya devam edeceğiz!

Irkçılığa ve Milliyetçiliğe

DurDe Girişimi

30 Ocak 2012

www.durde.org

SON SAYI