Çözüme Evet diyenler örgütlenmeye devam ediyor

DİĞER
Tipografi
  • Daha Küçük Küçük Orta Büyük Daha Büyük
  • Varsayılan Helvetica Segoe Georgia Times

ankara-cozumeevet-1 200 200-2{jathumbnail off}Kürt sorununun demokratik çözümü için farklı toplumsal kesimlerden aydın, akademisyen, sanatçı, yazar ve aktivistleri bir araya getiren Çözüme Evet Koalisyonu, geçtiğimiz hafta İzmir, Ankara ve İstanbul'da Beyoğlu'nda inisiyatifler kurarak faaliyete başladı.

Batı'da barış isteyenlerin sesi olmak için yola çıkan ve İstanbul'da 26 Mayıs'ta büyük bir gösteri hedefleyen Çözüme Evet Koalisyonu, geçtiğimiz cuma günü Beyoğlu'nda toplanarak bu bölge için yerel inisiyatifini kurdu.

İHD Beyoğlu ofisinde yapılan toplantıya DSİP, Çerkes Hakları İnisiyatifi, DÖH temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda bağımsız aktivist katıldı.

Barış için müzik ve diğer sanat faaliyetlerinin yürütülmesinin planlandığı toplantıda, ayrıca çeşitli meslek gruplarından oluşturulan Çözüme Evet inisiyatifleri kurulmasına karar verildi. Beyoğlu Çözüme Evet İnisiyatifi bugün ilk kez İstiklal Caddesi'nde stand açarak bildiri dağıtacak ve 26 Mayıs'taki büyük barış gösterisine çağrı yapacak. Beyoğlu'nda Çözüme Evet diyenler her cuma faaliyetlerini düzenlemek için toplanacaklar.

İzmir'de Çözüme Evet diyenler buluştu

Çözüme Evet Koalisyonu'na destek verenler geçtiğimiz hafta cuma günü İzmir'de Mazlum-Der ofisinde buluştular.

Toplantıya DSİP, Yüzleşme Atölyesi, Mazlum-Der, Küresel Eylem Grubu, Baran-Sav, İzmir Süryani Platformu, Baran-Sav, Hizmet-İş, Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu, Kafkas Forumu, Gri Düşünce Topluluğu ve Antikapitalist Öğrenciler gibi siyasi parti ve demokratik kitle örgütlerinden onlarca kişi katıldı.

İzmir'de koalisyonun genişletilmesi için din adamları derneğinden kadın yazarlar derneğine çeşitli kurumların yanı sıra sendikalarla, meslek ve esnaf odaları ile görüşmeler yapılması kararlaştırıldı.

Çözüme Evet diyenler İzmir'de 11 Mayıs'ta şenlikli bir barış yürüyüşü ve konser organize etmenin yanı sıra çeşitli yerlerde toplantılar yapmayı ve 26 Mayıs'ta İstanbul'da yapılacak yürüyüşe kitlesel olarak katılmayı hedef olarak koydular.

Çözüme Evet İzmir İnisiyatifi, 17 Nisan'da yapacağı bir basın toplantısıyla planladığı etkinlikleri kapsamlı bir şekilde duyuracak.

izmir-cozumeevet-1

Ankara barış istiyor!

Çözüme Evet Koalisyonu geçtiğimiz pazar günü ise Ankara'da Mülkiyeliler Birliği'nde bir toplantı düzenledi.

Toplantının geniş konuşmacı listesinde BDP Ankara İl Eş Başkanı Ahmet Aday, Devrimci Sosyalist İşçi Partisi (DSİP) Ankara İl Örgütü'nden Canan Şahin, Demokratik Anayasa Hareketi temsilcisi Ayhan Bilgen, Ankara Üniversitesi'nden araştırma görevlisi Can Irmak Özinanır, Darbelere Karşı 70 Milyon Adım Koalisyonu'ndan Emrah Mokan, Küresel BAK'tan Ersin Tek, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi'nden Akın Atauz, İHD Genel Sekreteri İsmail Boyraz, Ankara Üniversitesi öğretim üyesi Nur Betül Çelik, Mülkiyeliler Birliği Başkanı Sevilay Çelik, HDP Eş Genel Başkanı Yavuz Önen ve Irkçılığa ve Milliyetçiliğe Dur De aktivisti Zeynep Karagözoğlu vardı.

İHD: "Sürecin sabote edilmesine izin vermemeliyiz"

Koalisyonun destekçilerinden İnsan Hakları Derneği temsilcisi İsmail Boyraz, konuşmasında provokasyonlara karşı dikkatli olunması gerektiğinin altını çizdi. Boyraz sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu süreçte kitlesel ırkçı saldırılar artacaktır. Hem üniversitelerde hem diğer yerlerde daha dikkatli olmalıyız. Sürecin sabote edilmesine izin vermemeliyiz. Öte yandan, biz İHD olarak bundan sonra sürece Kürtlerin haklarının iadesi süreci demeyi uygun buluyoruz. Çünkü konuştuklarımızın hepsi daha önce Kürtlerin gasp edilmiş haklarıdır."

ankara-cozumeevet-2

"Barış mücadelesi milyonları mobilize edebilir"

İsmail Boyraz'ın ardından sözü 70 Milyon Adım koalisyonundan Emrah Mokan aldı. Konuşmasında barış isteğinin sürdürülmesinin önemini vurgulayan Mokan, "Çok büyük beklentilere ve kaygılara sahibiz. Artık savaşın mağdurları olduğumuzu unutmadan, bir araya gelerek barış isteğimizi sürdürmeliyiz. Barış mücadelesi milyonları mobilize edebilir. Daha demokratik ve politik bir toplum oluşturma olanağımız var" şeklinde konuştu.

"Müzakere dilini kullanmak çok önemli"

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi'nin Ankara İl Eş Sözcüsü Akın Atauz ise herkesin birbirini dinlemesi, herkesin birbirinden öğrenmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Atauz, "Farklı yaklaşımlar ve farklı kaygılarla olsa da hepimiz barışa evet diyoruz. Bu süreçte birbirimizi daha çok dinlemeli, birbirimizden daha çok öğrenmeliyiz. Bunu başarabilirsek, yeni fikirlere açık olmaya daha hazır hâle gelebiliriz. Onun dışında, müzakere dilini kullanmak çok önemli. Silah bırakmak diz çökmek değildir. Türkiye'de yaygın olan ya hep, ya hiç anlayışını reddetmeliyiz."

"21 Mart'ta barışın baharı başladı"

Konuşmacılar arasında yer alan Ankara Üniversitesi'nden araştırma görevlisi Can Irmak Özinanır, 21 Mart'ta Newroz'da milyonlarca insanın barış talebini haykırdığına vurgu yaparken, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Çözüme Evet diyenler bugüne kadar eksik kalan bir hareketi inşa ediyorlar. Kürt halkını ezenler bu süreçte işçi sınıfını dağıttılar, Alevileri bombaladılar. Müslüman kadınları başörtüsü taktığı için ikna odalarına aldılar, kadim halkları yok ettiler. 1 Mart'ta ve Hrant'ın cenazesinde başarmıştık. Bu süreçler milliyetçiliği geriletiyor. 21 Mart'ta barışın baharı başladı. Barışı sürdürmek içinse örgütlenmemiz gerekiyor."

"Savaş mağduru olmayanlar da koalisyonu desteklemeli"

Toplantıda Can Irmak Özinanır'dan sonra sözü alan isim ise Küresel BAK'tan Ersin Tek oldu. Tek, konuşmasında bugüne kadar hiç barışı görmediğini ifade etti ve sözlerini şöyle sürdürdü:

"Katkı payları için harekete geçen insanların otuz yıllık savaş sonrası sessiz kalması üzücü. Bu koalisyon Irmak hocanın dediği gibi konuşmayı ve anlatmayı seven bir koalisyon olmalı. İkincisi, batıda savaş mağduru olmayanların da bu koalisyon destek vermesi gerekiyor. Bunun sağlanması da bizim elimizde."

 ankara-cozumeevet-stand

"BDP olarak süreci destekliyoruz"

Barış ve Demokrasi Partisi adına konuşan Ahmet Aday, Kürt halkının bugüne kadar çok bedel ödediğini, Ortadoğu'da yüz yıllardır 4 parçaya bölünmüş hâlde mücadele verdiklerini söyledikten sonra şu ifadeleri kullandı:

"Bask mücadelesine baktığımızda 800 kayıptan söz ediliyor. Kürt hareketinde onbinlerce kayıp var. Kürtler özgürlük mücadelesi verirken, Türkiye de demokratikleşme mücadelesi veriyor. Biz BDP olarak süreci destekliyoruz. Umuyoruz bütün ötekilerin eşitliği sağlanacak."

"Özgürlükçü anayasa tartışmaları geriye bırakılmamalı"

Toplantının konuşmacılarından Ayhan Bilgen ise süreç boyunca eleştirilere tahammüllü olmanın öneminin altını çizerken "Eleştirdiğimiz kadar, kaygısı olanları da dinlemeliyiz" dedi.

Bilgen şöyle konuştu:

"Çözüm için benim gördüğüm iki önemli nokta var. Çözüm, geçmişle yüzleşmenin üzerini örtmemeli. Sürece zarar vermemek için Roboski'nin üzerini örtemeyiz. Bir başka nokta, geçmiş kadar gelecek de konuşulmalı, gelecek anayasadır. Özgürlükçü anayasa tartışmaları geriye bırakılmamalı."

Toplantı, 26 Mayıs'ta İstanbulda yapılacak barış yürüyüşü'nün duyurusunun yapılmasıyla sona erdi.

SON SAYI