Çözüme Evet Koalisyonu kuruldu: 26 Mayıs'ta barış gösterisi

DİĞER
Tipografi
  • Daha Küçük Küçük Orta Büyük Daha Büyük
  • Varsayılan Helvetica Segoe Georgia Times

Kürt sorununda binlerce insanın hayatını kaybettiği savaşın sona ermesinin gündeme geldiği günlerde, çözüm sürecini destekleyen onlarca aydın, aktivist, gazeteci, yazar ve sanatçı 6 Nisan Cumartesi günü İstanbul'da bir araya gelerek barış çağrısı yaptı, Çözüme Evet Koalisyonu'nun kurulduğunu ilan etti. Süreci destekleyen çok farklı kesimlerden insanların bir araya gelerek oluşturduğu koalisyon, barış için 26 Mayıs'ta İstanbul'da büyük bir gösteri yapmaya hazırlanıyor.

Taksim Hill Otel'de gerçekleştirilen toplantının moderasyonunu Balçiçek İlter yaptı.

İlk olarak sözü alan Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu sözcüsü Yıldız Önen, Kürt sorununda on yıllardır süren bir savaşın sonuna geldiğimizi, artık barışı konuştuğumuzu dile getirerek, bu tarihi süreçte Çözüme Evet Koalisyonu olarak çok farklı kesimlerden insanları bir araya getirerek çözüm sürecine katkı sunmayı amaçladıklarını söyledi.

İHH'dan avukat Gülden Sönmez, barışın yeryüzünde yaşayan tüm insanlar için en hayırlısı olduğuna inandıklarını söyleyerek, "Çözüme ilk kez bu kadar yaklaştık" dedi. Sönmez, 26 Mayıs'ta Çözüme Evet Koalisyonu'nun İstanbul'da büyük bir gösteri yapmayı planladığını duyurdu. Bunun öncesinde 5 Mayıs'ta da yine İstanbul'da İstiklal Caddesi'nde bir yürüyüş yapacaklarını, Türkiye'nin pek çok yerinde ise toplantılar düzenleyip standlar açacaklarını duyurdu.

Sivil Dayanışma Platformu Genel Başkanı Ayhan Ogan ise, 4 aydır ülkede çatışma ortamının durduğunu ve bunun büyük bir kazanım olduğunu vurgulayarak, hâlâ çözüme karşı çıkanlara tepki gösterdi. Ogan, barış konusunda çok geniş bir toplumsal mutabakat olduğunu dile getirerek, Çözüme Evet Koalisyonu'nun da bu isteği bütün yerellere yaymayı hedeflediğini kaydetti.

Ogan'dan sonra Balçiçek İlter, Çözüme Evet Koalisyonu'nun kuruluş çağrısını okudu. Metin, salondan büyük bir alkış aldı. İlter'in okuduğu metin şöyleydi:

"ÇÖZÜME EVET!

30 yıldır, her gün yürek çarpıntılarıyla uyanmamıza sebep olan... Nerede olursak olalım, hayatımıza damgasını vuran dev bir sorun çözülmek üzere.

Kürt sorunu konusunda tarihi adımlar atılıyor. İlk kez çözüm kapısının net bir şekilde aralandığına tanık oluyoruz.

Bizler, çözüm sürecine gözümüz gibi bakmamız gerektiğine inanıyoruz.

Biliyoruz ki çözüm yönünde atılan her adım, ölümün bu topraklarda yarattığı kasvetli havanın bir kader olmadığını herkese, hepimize gösterecek.

Çatışmaların sona ermesi ve diyalog sürecinin gelişmesi "politik açıdan kimin işine yarar" diye bir soru sormuyoruz.

Çatışmaların sona ermesi, öncelikle, gençlerin yaşamaya devam etmesi anlamına gelir.

Ölümlerin durması anlamına gelir!

Ölümlerin son bulması... Sorunun muhataplarının konuşmaya başlaması...

En önemlisi bu.

Bu yüzden, çözüm için atılan adımları desteklemek ve çözüme engel olmak isteyenlere, "Hayır, bizler bu topraklarda yaşayan milyonlarca insan, çözümden yanayız" diyebilmek için yola koyuluyoruz.

Çözümü savunan milyonların sesi olmak için hep beraber harekete geçiyoruz.

Ülkemizde birbirini tanıma şansı bulamamış milyonlara... "Dinle, Anlat, Duy, Konuş..." diyoruz.

Herkesin ve tüm kimliklerin ortak geleceğinin eşitlik içinde inşası açısından bu can alıcı meselenin çözümüne katkı sağlamanın insanlık borcu olduğuna inanıyoruz..."

Hrant'ın Arkadaşları'ndan Hayko Bağdat, "Kendi hayatım içinde ilk kez kazanmaya bu kadar yaklaştığımızı hissediyorum" dedi. Bağdat, Kürt sorununun çözümünün Ermeniler ve tüm ezilenler açısından da Türk milliyetçisinin hegemonyası kırılacağı için olumlu olduğunu söyledi. Bağdat ayrıca, çözüme "teslimiyet" gerekçesiyle karşı çıkanlara "Dükkanı kapatmıyoruz ki. Her alanda mücadelemiz sürecek, arada insanlar ölmeyecek" dedi.

DSİP Genel Başkanı Doğan Tarkan, Kürt halkının kimliğinin tanınmasının çok büyük bir kazanım olduğunu dile getirdi. Diyarbakır'dan uzatılan barış elini havada bırakmayan bir kitle hareketini Batı'da inşa etmeye çalışacaklarını belirten Doğan Tarkan, yepyeni bir Türkiye'nin böyle kurulacağını söyledi.

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi'nden Ufuk Uras, "Referandumu kazandık, barışı da kazanacağız" diyerek sözlerine başladı. Bu süreçle birlikte Ergenekon Cumhuriyeti'nin yıkılacağını dile getiren Uras, referandumda Batı'da "Evet" diyen %58'lik dinamikle Kürt illerinde boykot diyenlerin birliğini savundu.

Yazar Oya Baydar, barışın hükümetlere bırakılamayacak kadar ciddi bir iş olduğunu ve kendilerine de büyük iş düştüğünü dile getirdi.

Akil İnsanlar Heyeti'nde de yer alan Ali Bayramoğlu ise, çok önemli günlerden geçtiğimizi hatırlatarak, bundan sonra atılacak adımların sadece barış için değil, bu toplumun çoğulcu bir şekilde demokratik örgütlenmesi için atılacağını dile getirdi. Koalisyona desteğini de yineleyen Bayramoğlu, "İnşallah başarırız" dedi.

Sanatçı Zeynep Tanbay "Sonuna kadar Çözüme Evet diyorum" dedi. Kimsenin ölmeyeceği ve öldürmeyeceği bir Türkiye için bunu dediğini dile getiren Tanbay, bunca acı yaşamış Kürt halkı barıştan ve helalleşmekten bahsediyorsa bize düşenin bunu desteklemek olduğunu, kimseye akıl vermek olmadığını belirtti.

Halkların Demokratik Kongresi'nden Garo Paylan ise çözüme elbette ki evet dediğini, ancak kaygılarının olduğunu ifade etti. Süreci çağlayan bir nehre benzeten Paylan, buna karşı duran herkesin yenileceğini bildiğini söyledi. Fakat barışın sadece Kürt-Türk barışı mı olacağı, yoksa çoğulcu bir barış mı olacağı konusunda endişeleri olduğunu açıklayan Paylan, kendisinin çoğulcu bir demokrasiden yana olduğunu dile getirdi. Paylan, bu hâliyle de barışa "Yetmez ama Evet" dediğini dile getirdi.

İnsan hakları aktivisti Ömer Faruk Gergerlioğlu, daha önce çözümden veya barıştan bahsettiğinizde suçlu ilan edildiğinizi hatırlatarak, bugün bunun resmi söylem hâline gelmesinin çok önemli olduğunu vurguladı. Süreçte mutlaka geçici sıkıntılar, provokasyonlar yaşanacağını dile getiren Gergerlioğlu, kalıcı bir rahatlığı sağlamak için Çözüme Evet demek zorunda olduğumuzu ifade etti.

Kafkasya Forumu temsilcisi Kuban Kural da koalisyona desteğini ilan ederek, sorunun muhataplarıyla görüşülmesinin çok önemli olduğunu, kendisinin de çoğulculuğu sağlayan bir barışı temenni ettiğini dile getirdi.

Akademisyen Ferda Keskin, sürecin sadece savaşı bitirmeyeceğini, bu savaşı başlatan bazı ilkeleri de askıya alacağını ve bunların sorgulanmasına yol açacağını hatırlattı.

Taraf yazarı Roni Margulies, sosyalistler açısından savaşın durmasına destek verip vermemenin bir tartışma konusu dahi olmadığını dile getirerek, hem insani hem de siyasi nedenlerle Çözüme Evet dediğini söyledi.

Küresel BAK'tan Bülent Aydın, barış için bir şey yapmış olan tüm insanlara teşekkür ederek, "Biz 10 yıldır barış kampanyaları yapan bir koalisyonuz. Eskiden koalisyonlardan çok korkulurdu. Neyse ki şimdi koalisyonlar bizi çoğaltan, büyüten platformlar oluyor" dedi. Aydın, barışa evet dediğini, dolayısıyla çözüme de evet dediğini kaydetti.

Akademisyen Sinan Özbek, devletin ırkçı ve militarist politikalarına rağmen Kürt ve Ermeni düşmanı olmayan herkesin birer akil insan olduğunu dile getirerek, çözüm sürecine evet dediğini ilan etti.

Gazeteci Tarık Tufan, helalleşme kavramının sokakta tartışılması gereken bir şey olduğunu söyledi.

Son olarak söz alan Ümit İzmen, "Geçmişin sorumluluğunu hissediyorsak, sürecin geleceği için de bir şeyler yapmalıyız" dedi. Barışın gelişmesinin demokrasinin zeminini açacağını vurgulayan İzmen, hep beraber yaşamaya o zaman yaklaşmış olacağımızı söyledi.

26 Mayıs'ta İstanbul'da büyük bir barış gösterisi yapmayı hedefleyen koalisyonun ilk çağrıcılarının listesi şöyle:

1. Abdullah Demirbaş (Sur Belediye Başkanı)

2. A.Hauk Ünal (Yönetme)

3. A.Hulki Tanrıyar (Emekli)

4. Abdullah Yılmaz (editör, çevirmen)

5. Abdurahman Kurt (23. Dönem Milletvekili)

6. Abdurrahman Dilipak (Gazeteci)

7. Abrek Önlü (Kafkasya Forumu Aktivisti)

8. Adnan Ekinci (Hukukçu, Yazar)

9. Adnan İnanç (Hilal TV Genel Yayın Yönetmeni)

10. Adnan Karakaş (Gazeteci)

11. Adnan Özer (Şair)

12. Adnan Tanrıverdi (Adaleti Savunanlar Derneği Başkanı, Emekli Tügeneral)

13. Ahmet Çamurluoğlu (AKSA Eğitim ve Dayanışma Vakfı)

14. Ahmet Faruk Ünsal (Mazlum-Der Genel Başkanı)

15. Ahmet İnsel (Öğretim Üyesi)

16. Ahmet Kardam (Çevirmen, Yazar)

17. Ahmet Mercan (Şair, Yazar)

18. Ahmet Ümit (Yazar)

19. Akın Özçer (Yazar)

20. Alev Erkilet (Gazeteci,Öğretim Üyesi)

21. Ali Bayramoğlu (Gazeteci)

22. Ali Gürlek (Diş Hekimi)

23. Ali Kılavuz, ANESİAD (Anadolu Esnaf Sanayici ve İşadamları Der)

24. Ali Nesin (Öğretim Üyesi)

25. Ali Şenalp (Aktivist)

26. Ali Uçansu (Diş Hekimi)

27. Alper Kahraman (Kafkasya Forumu Aktivisti)

28. Anıl Yüksel ( Aktivist)

29. Arife Köse (Gazeteci)

30. Arus Yumul (Öğretim Üyesi)

31. Aslı Aydıntaşbaş (Gazeteci)

32. Aslı Özge (Yönetmen)

33. Atilla Dirim (Çevirmen)

34. Atilla Engin (Senarist)

35. Atilla Keskin (Yazar)

36. Avni Özgürel (Yazar)

37. Aydın Engin (Gazeteci)

38. Aydın Erken (Bankacı)

39. Ayfer Özgürel (Yapımcı)

40. Ayhan Ogan (Sivil Dayanışma Platformu Başkanı)

41. Ayşe Batumlu (Demokrasi ve Özgürlük Hareketi Eş Sözcüsü)

42. Ayşe Bilge Dicleli (Yazar)

43. Ayşe Böhürler (Yeni Şafak Yazarı)

44. Ayşe Demirbilek (Aktivist)

45. Ayşe Gözen (Öğretim Üyesi)

46. Ayşe Günaysu (Gazeteci)

47. Ayşe Kadıoğlu (Öğretim Üyesi)

48. Ayşegül Devecioğlu (Romancı,Yazar)

49. Ayşegül Tokol (Öğretim Görevlisi)

50. Ayten Yıldırım (Diş Hekimi)

51. Aziz Kaya

52. Aziz Kerem Tuna (Kafkasya Forumu Aktivisti)

53. Bağış Erten (Yazar)

54. Balçiçek İlter (Gazeteci)

55. Baran Seyhan (Yapımcı)

56. Barış Pirhasan (Yönetmen)

57. Battal Uğum

58. Behçet Çelik (Yazar, Avukat)

59. Bekir Ağırdır (Araştırmacı, Yazar)

60. Bekir Berat Özipek (Gazeteci, Öğretim Üyesi)

61. Bengül Güngörmez (Yazar)

62. Beral Madra

63. Besim Dellaloğlu (Öğretim Görevlisi)

64. Birgül Asena Hızal (Çerkes İş Kadını, İstanbul Kafkas Kültür Derneği Başkan Yrd)

65. Burak Boysan

66. Burhan Ökmen (Oyuncu)

67. Bülent Aydın (Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu)

68. Bülent Bilmez

69. Bülent Somay (Öğretim Üyesi)

70. Bülent Yıldırım (İHH Başkanı- Avukat)

71. Cafer Solgun ( Yüzleşme Derneği)

72. Can Gürvit

73. Can Irmak Özinanır (Akademisyen)

74. Canan Şahin ( Araştırma Görevlisi)

75. Cavit Tatlı (Hukukçular Derneği Başkanı)

76. Celal Başlangıç (Gazeteci)

77. Cemal Bali Akal (Öğretim Üyesi)

78. Cemal Canpolat (Cem Vakfı Yön. Kur. Üyesi)

79. Cemal Uşşak (Adalet Talebimiz Var Girişimi)

80. Cemal Yardımcı

81. Cengiz Aktar (Öğretim Görevlisi, Yazar)

82. Cengiz Alğan (Irkçılığa ve Milliyetçiliğe Dur De Sözcüsü)

83. Cengiz Güleç

84. Cengiz Kamacı

85. Cevat Özkaya (Araştırmacı, Yazar)

86. Cihangir İslam (Öğretim Üyesi)

87. Cihat Gökdemir (Avukat)

88. Cüneyt Yalaz (Tiyatrocu)

89. Çağatay Anadol (Tarih Vakfı)

90. Çağla Oflas (Mobbinge Son Kampanyası)

91. Çiğdem Demirbilek (Helsinki Yurttaşlar Derneği)

92. Defne Asal (Gazeteci)

93. Dengir Mir Mehmet Fırat (23. Dönem Milletvekili)

94. Deniz Mukan (Reklamcı)

95. Diden Şahin (Çerkes Yönetmen)

96. Dilaver Demirağ

97. Doğan Tarkan (DSİP Genel Başkanı)

98. Ebru Barçın

99. Elçin Poyraz (Ressam)

100. Emel Işıltan

101. Emel Kurma (Helsinki Yurttaşlar Derneği)

102. Emin Alper (Yönetmen)

103. Emrah Atila (Anadolu Öğrenci Birliği Genel Sekreteri)

104. Emrah Atila (Anadolu Öğrenci Birliği)

105. Enver Sezgin (Yeni Anayasa Platformu)

106. Erdem Aybulut (Kafkasya Forumu Aktivisti)

107. Eren Keskin (İnsan Halkarı Derneği, Avukat)

108. Ergun Gümrah

109. Ergün Yıldırım (Öğretim Üyesi)

110. Erhan Şahin (Çerkes İş Adamı, Gusıps Dergisi Yazarı)

111. Erol Karayel (Çerkes Hakları İnsiyatifi)

112. Erol Katırcıoğlu (Yeşiller ve Sol Gelecek)

113. Ersin Damarsardı (Barış için anayasa girişimi)

114. Esra Belgin

115. Esra Güçlüer (Helsinki Yurttaşlar Derneği)

116. Ethem Sancak (Hedef Holding)

117. Etyen Mahçupyan (Gazeteci)

118. Evren Ergeç (Toplum Gönüllüleri Vakfı)

119. Fadime Özkan

120. Fahri Aral (Yayıncı)

121. Faruk Sevim (Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu)

122. Fatma Türe (Öğretim Görevlisi)

123. Fatma Yörür (Aktivist)

124. Faysal Soysal (Yönetmen)

125. Feray Salman

126. Ferda Keskin (Öğretim Üyesi)

127. Ferhat Kentel (Öğretim Üyesi)

128. Fırat Emre Met (Kafkasya Forumu Aktivisti)

129. Fikret Adaman

130. Fuat Keyman (Akademisyen, Gazeteci)

131. Funda Alp (Yapımcı)

132. Furkan Dzapş (Kafkasya Forumu Aktivisti)

133. Gamze Tokol Goldsman

134. Garo Paylan (Halkların Demokratik Kongresi)

135. Gaye Boralıoğlu (Senarist)

136. Gencay Gürsoy (Türk Tabibler Birliği)

137. Gökşen Şahin (Küresel Eylem Grubu)

138. Görkem Yeltan (Oyuncu)

139. Gül Oskaylar

140. Gülay Göktürk Gürvit

141. Gülten Madenli (Sanat Eğt)

142. Gülden Sönmez (İnsan Hakları ve Hukuk Komisyonu Başkanı, Avukat)

143. Güler Gültekin (Diş Hekimi)

144. Gülsüm Ekinci (Yazar)

145. Gülümser Koçak (Diş Hekimi)

146. Hacer Ansal (Öğretim Üyesi)

147. Hacer Yıldız

148. Hakan Gürel (Barış için Sanat)

149. Hakan Gürvit (Nörolog)

150. Hakan Yakıcı (Yönetmen)

151. Hale Bolak Boratav

152. Hale Sözmen

153. Hale Tayla

154. Halil Ergün(Oyuncu)

155. Harika Uygur (Kast Direktörü)

156. Hasan Avşar (Sivil Dayanışma Platformu)

157. Hasan Ürel

158. Hayko Bağdat (TV Programcısı)

159. Heysem Albayrak ( Aktivist)

160. Hidayet Şefkatli Tuksal (Başkent Kadın Platformu, Gazeteci)

161. Hilal Kaplan (Yazar)

162. Hilal Küey (İnsan Hakları Aktivisti)

163. Işın Eliçin (Gazeteci)

164. İbrahim Bahar (Anadolu Platformu)

165. İdris Kardaş

166. İlkay Akkaya (Şarkıcı)

167. İrvin Cemil Schick (Öğretim Üyesi)

168. İskender Savaşır (Şair)

169. İsmail Güneş (Yönetmen)

170. İsmail Halis (Medya)

171. İştar Gözaydın (Öğretim Üyesi)

172. Jale Mildanoğlu (Küyerel)

173. Jale Parla
(Öğretim Üyesi)

174. Janset Pacal (Oyuncu)

175. Julide Kural (Oyuncu)

176. Kadir Metin Akbaş (Basın mensubu)

177. Kadir Kaçan (Gazeteci)

178. Karin Karakaşlı (Yazar)

179. Kelemet Çiğdem Türk

180. Kemal Gökhan Gürses

181. Kemal Özdal (Sadakataşı Derneği Başkanı)

182. Kenan Çayır (Öğretim Üyesi)

183. Kenan Kaplan (Çerkes Hakları İnsiyatifi)

184. Kerem Kabadayı (Mor ve Ötesi Grubu)

185. Koban Hüseyin Aybulut (Kafkasya Forumu Aktivisti)

186. Koray Çalışkan (Akademisyen, Yazar)

187. Korhan Gümüş (Öğretim Üyesi, Mimar)

188. Kuban Kural (Kafkasya Forumu Aktivisti)

189. Kutluğ Ataman (Yönetmen)

190. Kürşat G. Sağlam (Aktivist)

191. Küstem Erkan (Öğretim Üyesi)

192. Lale Mansur (Oyuncu)

193. Levent Dönmez

194. Levent İnanır (Oyuncu)

195. Levent Yılmaz (Öğretim Üyesi)

196. Leyla İpekçi (Gazeteci, Yazar)

197. Lale Tayla (İletişimci)

198. Lütfiye Bozdağ (Öğretim Üyesi)

199. M.Hanifi Fırat (Anadolu Platformu)

200. Mehdi Nüzhat Çetinbaş (Kafkas Vakfı)

201. Mahir Günşıray (Oyuncu)

202. Mahir İpek ( Oyuncu)

203. Mahmut Boynudelik (Yeşiller ve Sol Gelecek)

204. Mahmut Fazıl Coşkun (Yönetmen)

205. Mahmut Mutman (Öğretim Üyesi)

206. Mahmut Övür (Gazeteci)

207. Mahmut Sürmeli (Demokrasi ve Özgürlük Hareketi Eş Sözcüsü)

208. Mario Levi (Yazar)

209. Maya Arakon (Öğretim Üyesi)

210. Mazhar Kara ( Şair, Yazar)

211. Mazlum Çimen (Müzisyen)

212. Mebuse Tekay (Avukat)

213. Mehmet Ali Büyükara (Öğretim Görevlisi)

214. Mehmet Ali Öz (Kafkasya Forumu Aktivisti)

215. Mehmet Alpcan (Anadolu Platformu)

216. Mehmet Asal

217. Mehmet Aslantuğ (Oyuncu)

218. Mehmet Esen (Oyuncu)

219. Mehmet Güleryüz (Yönetmen)

220. Mehmet Kardam

221. Mehmet Özçay

222. Mehmet Uçum (Yeni Anayasa Platformu)

223. Mehti Nözhet Çetinbaş (Kafkas Vakfı Onursal Başkanı)

224. Mehveş Evin (Gazeteci)

225. Melek Göregenli (Edebiyat Bölümü)

226. Melek Ulagay Taylan (Öğretim Üyesi)

227. Melih Özel Ubıh (Kafkasya Forumu Aktivisti)

228. Meliha Okur (Yazar)

229. Meltem Cumbul (Oyuncu)

230. Meltem Gürler

231. Meltem Oral (Darbelere Karşı 70 Milyon Adım Koalisyonu)

232. Mert Selek (Kafkasya Forumu Aktivisti)

233. Merve Arıkan (Kafkasya Forumu Aktivisti)

234. Merve Esen (Kafkasya Forumu Aktivisti)

235. Mesut Yeğen (Öğretim Üyesi)

236. Mete Çubukçu (NTV Haber Müdürü)

237. Metin Göksel

238. Meyda Yeğenoğlu

239. Muhsin Kızılkaya (Gazeteci)

240. Murat Akgündüz (Ressam)

241. Murat Aksoy (Yazar)

242. Murat Belge (Akademisyen, Yazar)

243. Murat Çelikkanat (Çerkes İşadamı)

244. Murat Özbank (Öğretim Üyesi)

245. Murat Özden (Çerkes Hakları İnsiyatifi)

246. Murat Paker (Öğretim Üyesi)

247. Musa Serdar Çelebi

248. Mustafa Dağcı

249. Mustafa Paçal (Hak-İş Gen Sek Yrd)

250. Mustafa Şen

251. Müjde Ar (Oyuncu)

252. Nabi Yağcı (Gazeteci)

253. Nadya Uygun

254. Nagehan Alçı (Yazar)

255. Neslihan Acar (Oyuncu)

256. Nesteren Davutoğlu (İletişimci)

257. Neşe Erdilek

258. Nevzat Çiçek (Time Türk Genel Yayın Yönetmeni)

259. Nil Mutluer (Öğretim Üyesi)

260. Nilgün Özşahin (Diş Hekimi)

261. Nilgün Toker (Akademisyen)

262. Nilüfer Açıkalın (Oyuncu)

263. Nilüfer Uğur Dalay

264. Nimet Yardımcı (Seramik Sanatçısı,

265. Nusret Baş (Dünya Çerkesleri Dayanışma Komitesi Başkanı)

266. Nuran Yüce (Küresel Eylem Grubu)

267. Nurdan Şahin (Çerkes İş Kadını)

268. Okay Gönensin (Gazeteci)

269. Oktay Berber

270. Oral Çalışlar (Gazeteci)

271. Orhan Alkaya (Şair, Tiyatro Yönetmeni)

272. Orhan Eskiköy (Yönetmen)

273. Orhan Oğuz (Yönetmen)

274. Osman Erden

275. Osman Kavala (Anadolu Kültür)

276. Oya Baydar (Yazar)

277. Ömer Acar (Kafkasya Forumu Aktivisti)

278. Ömer Büker (Anadolu Platformu)

279. Ömer Çaha (Öğretim Üyesi)

280. Ömer Faruk Gergerlioğlu (Araştırmacı, Yazar)

281. Ömer Laçiner (Yazar)

282. Özcan Alper (Yönetmen)

283. Özcan Geçer (Bankacı)

284. Özdeş Özbay (Antikapitalist Öğrenciler)

285. Özgür Aktekin (Akademisyen , Kafkasya Forumu Aktivisti)

286. Özlem Özel (Kafkasya Forumu Aktivisti)

287. Pelin Batu (Oyuncu, Gazeteci)

288. Pelin Cengiz (Gazeteci)

289. Pelin Esmer (Yönetmen)

290. Ragıp Zarakolu (Hak Savunucusu, Yazar, Yayıncı)

291. Rahman Altın (Müzisyen)

292. Raif Nas

293. Raşit Çelikezer (Yönetmen)

294. Rauf Kösemen (Reklamcı)

295. Rıfat Yüzbaşıoğlu (Diş Hekimi)

296. Rıza Sönmez

297. Rober Koptaş

298. Roni Margulies (Şair, Yazar)

299. Ruken Tekeş

300. Rüstem Erkan (Öğretim Üyesi)

301. Sabih Ataç ( Batman Barosu Eski Başkanı, Avukat)

302. Sah İsmail Bedirhanoğlu (Günsad Başkanı)

303. Saki Çimen (Müzisyen)

304. Salih Akverdi (Anadolu Platformu)

305. Samet Dember (Kafkasya Forumu Aktivisti)

306. Samim Akgönül (Öğretim Üyesi)

307. Selim Atakan (Müzisyen)

308. Selim Deringil (Öğretim Üyesi)

309. Semra Ulusoy

310. Şemsa Özar (Öğretim Üyesi)

311. Sena Kural (Kafkasya Forumu Aktivisti)

312. Sencer Busun (Kafkasya Forumu Aktivisti)

313. Sercan Uygur ( Aktivist)

314. Seren Yüce (Yönetmen)

315. Serkan Acar (Yapımcı)

316. Serpil Güler (Yapımcı)

317. Seval Yıldırım

318. Sevgi Tuncer (Aktivist)

319. Sevil Demirci (Yapımcı)

320. Seyfettin Gürsel

321. Seyhan Kaya (Yapımcı)

322. Sezin Öney (Gazeteci)

323. Sıddık Karaduman (AKSA Eğitim ve Dayanışma Vakfı)

324. Sinan Özbek (Öğtetim Üyesi)

325. Sinem Öztep

326. Soli Özel (Öğretim Üyesi)

327. Suavi Aydın (Öğretim Görevlisi)

328. Süleyman Aydın

329. Süleyman Sağdıç

330. Şanar Yurdatapan (Küçük Millet Meclisi)

331. Şebnem Süer Grimm

332. Şehbal Şenyurt (Yönetmen)

333. Şengül Çiftçi (Aktivist)

334. Şenol Karakaş (DSİP Eş Sözcüsü)

335. Şerif Bayram (Yeni Anayasa Paltformu)

336. Şirin Payzın (Gazeteci)

337. Talat Ulusoy (Mimar)

338. Tamer Kayaş (Gazeteci)

339. Taner Akçam (Öğretim Üyesi)

340. Taner Ziya Koçak (Barış için Sanat)

341. Tanıl Bora (Gazeteci, Yazar)

342. Tarık Tufan (Gazeteci, Yazar)

343. Tatyos Bebek (Dişçi)

344. Teoman Madra

345. Tolga Tüzün (Öğretim Üyesi)

346. Tosun Terzioğlu

347. Turgay Aldemir (Anadolu Platformu - Bülbülzade Vakfı)

348. Turgay Oğur (Genç Siviller)

349. Turgut Tarhanlı (Öğretim Üyesi)

350. Ubeydullah Güngör (Kafkasya Forumu Aktivisti)

351. Ufuk Uras (23.Dönem Milletvekili, Öğretim Üyesi)

352. Ümit Fırat (Helsinki Yurttaşlar Derneği)

353. Ümit İzmen (Öğretim Üyesi, Yazar)

354. Ümit Kardaş

355. Ümit Kıvanç (Yazar, Yönetmen)

356. Ümit Sönmez (TV Net Programcısı)

357. Ümit Şahin (Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu)

358. Ünal Ünsal

359. Üstün Parışta (İletişimci)

360. Veysel Uçum (Yeni Anayasa Platformu)

361. Volkan Akyıldırım (Darbelere Karşı 70 Milyon Adım Koalisyonu)

362. Volkan Severcan (Oyuncu)

363. Yakup Durmuş (Öğrenci)

364. Yakup Kadri Karabacak (Demokrasi ve Özgürlük Hareketi)

365. Yalçın Ergündoğan (Gazeteci)

366. Yaman Yıldız (Demokrasi ve Özgürlük Hareketi)

367. Yasin Ceylan (Öğretim Üyesi)

368. Yaşar Güven (Jineps Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni)

369. Yavuz Akengin (Gazeteci)

370. Yavuz Bingöl (Müzisyen, Oyuncu)

371. Yetvart Danzikyan (Gazeteci)

372. Yıldıray Oğur (Gazeteci)

373. Yıldız Önen (Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu)

374. Yıldız Ramazanoğlu (Gazeteci)

375. Yılmaz Ensaroğlu (SETA )

376. Yılmaz Tahaoğlu (Yeminli Mali Müşavir)

377. Yiğit Ekmekçi

378. Yusuf Demir (Aktivist)

379. Yusuf Şahin (Öğretim Görevlisi)

380. Yüce Yöney (Gazeteci)

381. Yücel Sayman (Avukat)

382. Yüksel Aksu (Yönetmen)

383. Zafer İldiz

384. Zakarya Mildanoğlu (Mimar, Yazar)

385. Zeliha Sağlam (Malezya Mezunları Derneği Başkanı)

386. Zerrin İren Boynudelik (Öğretim Üyesi)

387. Zerrin Kurtoğlu (Öğretim Üyesi)

388. Zeycan Alkış (Barış İçin Sanat)

389. Zeynel Açıkgöz (Aktivist)

390. Zeynep Ansukka (Kafkasya Forumu Aktivisti)

391. Zeynep Özbatur Atakan (Yapımcı)

392. Zeynep Tanbay (Dansçı)

393. Zişan Tokaç (Aktivist)

394. Zülfü Dicleli (Yazar)

SON SAYI