(Video) Balyoz darbecileri aklanamaz!

DİĞER
Tipografi
  • Daha Küçük Küçük Orta Büyük Daha Büyük
  • Varsayılan Helvetica Segoe Georgia Times

Balyoz planının ifşa oluşunun 3. yıl dönümünde İstanbul'da bir yürüyüş yapan darbe karşıtları, cuntanın aklanmasına izin vermeyeceklerini duyurdu. Yürüyüş boyunca sık sık 'Darbeler, bir daha asla', '6-7 Eylül, bir daha asla', 'Faili meçhuller, bir daha asla', 'Ermenilerin katledilmesi, bir daha asla', 'Diyarbakır hapishanesi, bir daha asla', 'İlker Başbuğ, bir daha asla', 'Yaşar Büyükanıt, bir daha asla', 'Kenan Evren, bir daha asla' sesleri yükseldi.

{jathumbnail off images="images/stories/balyoz20ocakyuruyusu-video.jpg"}

Beyoğlu Tünel Meydanı'nda saat 14.00'te başlayan "Balyoz darbecileri aklanamaz" yürüyüşüne her yaştan ve farklı kesimlerden bine yakın darbe karşıtı katıldı.

'Yürüyüşümüz bir kutlamadır'

Yürüyüşün başında konuşan Darbelere Karşı 70 Milyon Adım Koalisyonu aktivisti ve DSİP Eş Sözcüsü Şenol Karakaş, bundan iki yıl önce Taraf gazetesinde Balyoz darbe planının yayınlandığını, toplumun ordunun 12 Eylül tipi bir darbe hazırlığından haberdar olduğunu hatırlatarak, darbe karşıtlarının hemen sokağa çıkarak ve suç duyurusunda bulanarak darbecilerin yargılanma sürecini başlattığını söyledi. Karakaş, bu yürüyüşün bir kutlama olduğunu belirtti.

Yürüyüş alkışlarla ve ıslıklarla başladı. Yarıdan fazlasını kadınların oluşturduğu kortej, 'Paşa paşa yatacaksınız', 'Darbelere karşı omuz omuza', 'Öz-öz-özgürlük', 'Balyoz darbesi aklanamaz' ve 'Dağıtılacak, dağıtılacak, Ergenekon dağıtılacak' sloganlarını atarak ilerledi.

Ergenekon ve darbe davası sanıklarını aklama girişimleri 'Mustafa Balbay, darbecidir', 'Soner yalçın, darbecidir', 'İlker Başbuğ, darbecidir' sloganlarıyla protesto edildi.

Katledişinin 6. yılında Hrant Dink de unutulmadı. Dink'in adı okunduğunda kortejden 'Bir daha asla' sloganı yükseldi.

Balyoz sanıklarına destek vermek için adeta seferber olan İstanbul Barosu'nun önünde geçilirken 'Darbeci Baro' sloganı uzun süre atıldı.

İstiklal Caddesi'nde bulunan birçok kişinin destek verdiği bir saatlik yürüyüş, Galatasaray Meydanı'nda basın açıklamasıyla sonlandı.

'Sesimizi az çıkarttığımız için aklama kampanyası yürütülüyor'

Darbelere Karşı 70 Milyon Adım Koalisyonu adına basın açıklamasını okuyan Elçin Poyraz, şunları söyledi:

"Yıllardır darbelere karşı mücadele ediyoruz. Ses çıkartıyoruz, toplantılar yapıyoruz; vicdan mahkemeleri, eylemler, mitingler, basın açıklamaları düzenliyoruz. Darbeleri, darbecileri ve suçlarını teşhir ediyoruz.

Ama bir süredir, belki de bizler artık sesimizi daha az çıkarttığımız için, kamuoyunda darbecileri aklamak için büyük bir kampanya yürütülüyor. Ve sanki toplumun büyük çoğunluğunun sözcüsü bu kampanyaymış algısı kasıtlı bir şekilde oluşturulmaya çalışılıyor.

Özellikle Balyoz davası kararı açıklandıktan sonra gemi azıya alanlar, sanki bu ülkede hiç darbe olmamış ya da olan darbelerin askerlerle hiçbir ilgisi yokmuş gibi, seslerini yükseltmeye başladılar.

Balyoz darbe seminerinde açıkça İstanbul'un üstüne çökmekten söz eden askerleri, insanları stadyumlara doldurmaktan söz eden komutanları, "öncelikli iç tehditler" ilan eden üst düzey kuvvet komutanlarını aklamak için her yönden harekete geçtiler.

Balyoz darbe planı davasından ceza yiyen askerlerin en eğitimli, en parlak subaylar olduğunu ilan ettiler.

Doğrudur! 27 Mayıs darbesi de, 12 Mart darbesi de, 12 Eylül darbesi de, 28 Şubat darbesi de en kötü eğitimi alan askerlerce değil; en iyi eğitimi alan, temiz giyinen, çok dil bilen, ışıl ışıl parlayan ordu komuta kademesi mensuplarınca gerçekleştirildi.

Son dönemde yüksek sesle yapılan yayınlara inanacak olursak, 27 Mayıs, 12 Mart, 12 Eylül, 28 Şubat ve 27 Nisan darbelerinin bu ülkede gerçekleşmediğine inanmamız gerekiyor. Yüksek sesli darbeci sever propaganda, "vicdanlarımıza" çağrı yapıyor.

Oysa bizler beş yıl önce yılın en uzun gününde ilk darbe karşıtı eylemimizi örgütlerken, zaten en çok vicdanlarımızın sesine kulak kabarttık.

Çünkü darbe en vicdansız eylemdir.

Darbeler "bir sağdan bir soldan" idamlardır,

Demokrasinin askıya alınmasıdır,

Andıçlardır, tanklardır, "iç düşmanları" imha etmektir; bazen Kürtleri, bazen başörtülüleri, bazen sosyalistleri, bazen azınlıkları, bazen başbakanları öldürmektir.

Partileri kapatmaktır; dernekleri, sendikaları, gazeteleri kapatmaktır.

Toplu işkencedir darbe. İşte asıl vicdansızlık budur.

Vicdanları okşayarak yapılan darbecileri aklama çalışmalarına izin vermeyelim. Hep birlikte "Balyoz darbecileri aklanamaz" diyelim."

Başbakana çağrı: Bir takım adamları değil halkı dinle

70 Milyon Adım Koalisyonu bileşenlerinden olan Sivil Dayanışma Platformu sözcüsü Ayhan Ogan da bir konuşma yaparak Genelkurmay'a ve Başbakan'a seslendi. Bunca darbe ve darbe planı davası varken, TSK'nın darbeci gelenekten hiç uzaklaşmadığını ve bundan kurtulmaya çalışmadığını belirten Ogan, Genelkurmay Başkanı Necdet Özel'e "siyasetten elinizi çekin" çağrısı yaptı.

Erdoğan'dan etrafındaki 'halka çok verdiniz' diyen bir takım adamları değil halkı dinlemesini isteyen Ogan, sürekli bir kabine değişikliğinden bahsedildiğini belirterek, hükümete bir 12 Eylül darbesi bir de 28 Şubat darbesi mağdurunun alınmasını istedi.

Yürüyüş, 'Tüm darbeler ve darbecileri yargılanana, Ergenekon'a dağıtılana kadar sokaktayız' anonsuyla sona erdi.

SON SAYI