Direnişteki THY işçilerinin yanındaydık

DİĞER
Tipografi
  • Daha Küçük Küçük Orta Büyük Daha Büyük
  • Varsayılan Helvetica Segoe Georgia Times

27 gündür İstanbul Atatürk Havalimanı'nda grev yasağına karşı ve işten çıkarılan 305 çalışanın geri alınması için direnişte olan THY işçileri, bugün pek çok siyasi partinin ve demokratik kitle örgütünün katıldığı bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Bu mücadelenin tüm işçi sınıfını ilgilendirdiğinin belirtildiği açıklamada, işveren ve hükümet uyarıldı. DSİP İstanbul İl Örgütü de eyleme katılarak THY işçilerinin haklı mücadelesine destek verdi.

29 Mayıs'ta THY işçileri TBMM'den havacılık koluna ilişkin geçirilmesi planlanan grev yasağına karşı grev yapmış, THY yönetimi ise "yasa dışı" eyleme katıldıkları gerekçesiyle 305 çalışanını işten çıkarmıştı.

O günden beri Atatürk Havalimanı Dış Hatlar geliş terminalinin önünde direnişlerini sürdüren Hava-İş üyesi işçiler, bugün bir basın açıklamasıyla taleplerini arkadaşlarını işten atan THY yönetimine ve grev yasağı getiren AKP hükümetine ilettiler.

17:00'de yapılan basın açıklamasına Hava-İş'in yanı sıra pek çok siyasi parti, sendika ve demokratik kitle örgütü destek verdi. Devrimci Sosyalist İşçi Partisi (DSİP) İstanbul İl Örgütü üyeleri ve Mobbinge Son kampanyası aktivistleri de eyleme katılarak THY'nin mücadelesinin yanında olduklarını gösterdiler.

"Yasaklarla uçuş güvenliği ortadan kaldırılıyor"

Hava-İş Genel Merkez Yönetim Kurulu adına yapılan basın açıklamasında, THY işçilerinin yaşadığı sürec, yönetimin toplu iş sözleşmesi masasına oturmamak için başvurduğu yollar ve grev yasağını kabullenmeyen 14 bin işçiden 305'inin işten çıkartılması anlatıldı. Kazanılmış hakların ortadan kaldırılmasının uçuş güvenliğini azalttığının belirtildiği açıklamada, 27 gündür direnişi ziyaret eden 200'den fazla kurum ile 15 binden fazla işçiye teşekkür edildi.

Açıklama şu ifadelerle sona erdi:

"Bu karşı duruş sadece Hava-İş'in karşı duruşu değildir. Bu karşı duruş Türkiye işçi sınıfının karşı duruşudur. Bir kez daha hükümete sesleniyoruz ve işverenleri uyarıyoruz. Yapılan yanlışları düzeltin, atılan işçileri geri alın, yasayı geri çekin."

Açıklama sırasında işçiler sık sık "Direne direne kazanacağız", "THY işçisi yalnız değildir", "Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiçbirimiz" sloganları attı.